Сигнализирай!

Топ 5 технологии от бъдещето на автомобилите, които ще видим още догодина (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
03.08.2023 г.
48
0

Топ 5 технологии от бъдещето на автомобилите, които ще видим още догодина - представени са в настоящия текст и видео.

Британка се заклещи на люлка и трябваше да я спасяват пожарникари (видео)

На автомобилната индустрия й бяха нужни девет години след първата кола на Карл Бенц, за да стигне до идеята за волана; 27 години, преди да изобрети електрическия стартер, и цели 50, за да роди нещо толкова очевидно за нас днес, каквото са мигачите. Но днес прогресът е ускорил неимоверно темпо спрямо онази ранна, романтична епоха. Ето пет новаторски технологии, които бяха показани за пръв път на CES в Лас Вегас в началото на тази година. А сега вече са готови за вграждане в серийни автомобили и някои от тях ще се появят на пазара още през 2024.

Дисплей през цялото табло

Най-любопитната премиера на германците в Лас Вегас несъмнено бе техният извит ултра-широк дисплей. Терминът "ултра-широк" в случая си е съвсем на място: ширината на този екран е 1.29 метра - на практика от лявата до дясната предна колона в автомобила. Това означава диагонал от 47.5 инча. Екранът се състои от над 3000 светодиода, създаващи контрастна картина и възможност за затъмняване на отделни секции от екрана, когато не се използват. Това спестява много енергия.

Ултраширокият екран на практика ще замести няколкото отделни дисплея, използвани днес. Разположен точно на границата между таблото и предното стъкло, той няма да отвлича вниманието на шофьора от пътя. За това спомага и интерфейсът за управлението му, който остава невидим в моментите, когато не се използва.

Лицево разпознаване пази от кражби

Ключово допълнение към ултраширокия дисплей е и способността на системата да сканира лицето на шофьора и да зарежда индивидуалния му профил - а също и да опазва колата от кражба. За целта в дисплея са интегрирани сензор Тrinamix и специален софтуер.

Системата за лицево разпознаване позволява безопасното вграждане в автомобила на решения за мобилни разплащания без нуждата от други устройства. На практика ще можете да плащате за мобилни услуги, за развлекателно съдържание и дори при покупка на стоки, без изобщо да посягате към портфейла или телефона си.

Автопилот на достъпна цена

Основната пречка пред създаването на истински самоуправляващ се автомобил е огромната нужда от изчислителна мощ и всевъзможни сензори, за да може компютърът да разпознава околната среда с прецизността, с която го правят човешките сетива. При днешните нива на технология това е постижимо, но цената е несъвместима с масовия пазар. Continental и партньорът им Ambarella обаче имат решение на този проблем.

Микрочиповете на калифорнийската компания в съчетание със сензорите на Continental понижават драстично и цената, и нужната енергия за функционирането на системата. Сравнен с конкурентите си, чипът CV3 на Ambarella обработва информацията по-бързо при около пет пъти по-добра енергийна ефективност. Continental от своя страна осигурява камери, радари и лидари, както и контролната електроника.

Лидар, който засича тухла от 200 метра

Голяма стъпка към автономното управление е и разработеният от Continental лидар с далечен обсег HRL 131. Създаден съвместно с компанията AEye, това е на практика първият в автомобилната индустрия лидар, способен да засича автомобили още от 300 метра разстояние, а пешеходци - от над 200 метра. Освен това технологията е в състояние да засича и малки обекти при висока скорост - примерно тухла, паднала на пътното платно.

Тестовете на новата технология вече започнаха и тя трябва да е готова за серийно производство още догодина. Лидар е технология за измерване на разстояния с помощта на лазери, съществуваща още от 60-те години, но едва сега тя напредва дотолкова, че да отговори на нуждите на автономното управление на автомобилите.

Най-забележимата жилетка

Continental предлага и още една ключова новост в областта на автономното управление. Разработената от германския гигант и партньора му Urban Circus жилетка прави велосипедистите извънредно лесни за засичане от сензорите на автомобила. В материята са добавени вложки, които се разчитат от лидара и камерите на колата.

В допълнение към това жилетката има флуоресцентни ивици за лесно разпознаване денем, и специални отражателни ленти за през нощта. Подобна технология може да опази най-рисковите групи на пътя, като колоездачите и пътностроителните работници.

Източник: BgOnAir, Automedia

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.