Полицаи се жалват пред Върховния административен съд (ВАС) от наредбата, по която ги тестват за наркотици, съобщава Lex.bg.
Подадена е жалба от Централния полицейски синдикат на МВР. Искането е съдът да отмени наредбата като нищожна и незаконосъобразна заради противоречия със Закона за нормативните актове (ЗНА). Делото във ВАС е насрочено за 1-и ноември 2023 г.
Наредбата е в сила от миналата година след няколко случая на случайно заловени дрогирани униформени. След приемането ѝ МВР започна да прави тестове на полицаите, което породи остро недоволство сред тях в резултат на получени множество положителни проби.
От полицейския синдикат се оплакват, че през годините тестовете са показали неефективност, защото са силно чувствителни. Освен наркотици, засичат бензодиазепините, които се използват при лекарствата за безсъние и тревожни разстройства, при медикаменти за главоболие, болкоуспокояващи и др.
Родната полиция гази закона, вместо да го пази (Коментарът на „Господарите“)
За проверките на полицаите се използват същите тестове DrugCheck3000 и DrugTest5000, с които се тестват всички шофьори.
Забавното в случая е, че оплакванията на родните униформени са същите като тези на потърпевши водачи, в следствие на фалшиво позитивни резултати от тестове. А те съвсем не са рядкост.
Шофьор съди МВР заради фалшив положителен тест за наркотици (видео)
Когато тестът е положителен, шофьорите масово биват задържани. Отнема им се книжката, стига се и до прекратяване на регистрацията на автомобила им. За да докажат, че не са дрогирани, те трябва да дадат кръвна проба. Резултатът от нея обаче излиза след месеци, през които те търпят вредите от положителния тест.
Проблемите около тестовете са много добре известни, но те, естествено, наболяват, когато се отнасят до служителите на МВР. В същото време полицаите не спират да тестват шофьорите за щяло и нещяло.
Държавата пък продължава да хвърля милиони за поръчката на десетки хиляди нови тест-касети и устройства за засичане.
Доводите
Наредбата посочва, че проверките за наркотици се извършват при наличие на външни признаци, поведение или реакции. От синдиката изтъкват, че тези предпоставки не са конкретизирани и не се разбира какво поведение и реакции могат да станат причина за проверка.
Това, разбира се, не важи, когато става въпрос за обикновените граждани. За тях полицаите знаят какво точно провокира проверка - най-често изпълнението на квоти.
Те негодуват и срещу задължителното даване на пробите. Според наредбата то се извършва със заповед на министъра, на главния секретар на МВР и на шефовете на териториалните звена на главните дирекции. Синдикатът припомня, че според чл. 29 от Конституцията никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение. Не може да бъде подлаган на медицински, научни или други опити без неговото доброволно писмено съгласие.
Естествено, при шофьорите това "доброволно" съгласие е задължително. Отказ от полеви тест води до глоба от 2000 лв. и 24 месеца лишаване от книжка. Дори, когато той е правен по време на "стандартна" проверка, каквато, между другото, не фигурира в нашето законодателство.
Да не говорим, че на практика масово се извършват произволни проверки, които водят до незаконосъобразни наказания.
Според синдикатите наредбата не отговаря и на условието за съразмерност с поставените цели, като не предоставя и нужните защитни мерки срещу злоупотреби.
"Така се дава възможност тази процедура да е индивидуална по инициатива на преките началници на служителите в МВР.", пишат полицаите.
Кой би предположил, че в МВР съществуват произвол и злоупотреба с власт.