Сигнализирай!

Депутат от ГЕРБ се размина - прокуратурата прекрати проверката срещу него за пране на пари

Gospodari.com
Gospodari.com
14.08.2023 г.
62
0

Депутат от ГЕРБ се размина - прокуратурата прекрати проверката срещу него за пране на пари. Следствието не е открило нарушения или укриване на данъци в реализираната от Лъчезар Иванов печалба над 3.9 млн. долара от продажба на акции на борсата. Това съобщи "Сега". Изданието се позовава на прокурорско постановление, подписано през февруари.

Иванов е за десети път в парламента. Той извършва консултантска дейност за американска компания, която разработва лекарствени продукти.

Снимка: Владимир Шоков/БТА (ПБ)

През 2021 г. вместо възнаграждение в пари, Иванов получил акции на дружеството. Няколко години по-късно депутатът продава част от акциите си на борсата и реализира голяма печалба. Специализираната прокуратура образува разследване за пране на пари и данъчно престъпление срещу Иванов през август 2021 година.

Успоредно с парламентарната си дейност като лекар, той от години работи и с американската компания "Ензолитикс". В ръководството на фирмата е българинът Хари Жабилов.

Името на Жабилов нашумява в България през миналото десетилетие покрай разработването на препарат за лечение на ХИВ и няколко вида рак. Продуктът е тестван още преди 1989 г. от покойния му баща д-р Хари Жабилов.

Лъчезар Иванов подписва договор с компанията на Жабилов-младши. Всичко започва с договор за консултантски услуги от 2018 г. В него е записано, че за дейността си депутатът ще получи 20 млн. акции на дружеството.

Прокуратурата разследва депутата Лъчезар Иванов за пране на пари

В началото на 2021 г. депутатът от ГЕРБ продава, чрез инвестиционен посредник, част от акциите си на фондовата борса в Ню Йорк. Според първоначалната информация реализира печалба на обща стойност над 1.6 млн. долара.

Преди 13 януари 2021 г. Иванов не е разполагал с акциите, не е можел да оперира с тях и не е имал сигурност, че ще му бъдат предадени. Затова и решава да не ги декларира в имуществената си декларация пред Комисията за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. Това обяснява прокурорът в постановлението. "Ако е притежавал акциите на хартиен или електронен носител, но не ги е декларирал, това би било нарушение". Това пише в прокурорското постановление.

Снимка: iStock

Назначена е съдебно-банково-финансова и икономическа експертиза по делото. Тя показва, че от инвестиционния посредник за периода 12 март 2021 г. - 25 май 2022 г. по сметката на Иванов са постъпили 3 949 767.09 долара. Акциите са продадени за над 4.1 млн. долара. Но има комисиони и разходи за възлагане на трето лице.

Наредени две ревизии - на Хари Жабилов и на Лъчезар Иванов. Те обхващат периода от началото на 2016 г. до края на 2020 г. За Жабилов не са констатирани доходи от източници в България, нито данъчни задължения.

Ревизиращият екип установил за Иванов, че за 2016, 2017 и 2018 г. разходите му не превишават размера на приходите. Но съпоставката на доходи и имущество показала, че за 2019 и 2020 г. разходите превишават размера на получените средства и доходи с 44 748 лв. за 2019 г. и с 23 439 лв. за 2020 г. Така е установено, че се дължат данъци - 4474 лв. за 2019 г. и 2343 за 2020 г., а също и лихви - над 1400 лв. за двете години.

Бивш преподавател от Художествената академия осъди Асен Балтов от ГЕРБ

За 2021 г. е направена проверка, при която е констатирано, че Иванов е реализирал печалби от продажба на акции от "Екзолитикс", за които дължи 644 383 лв. данък, който е платил.

Данъчните установили, че Иванов има недекларирани и неплатени данъци. Той обаче обяснил, че с помощта на счетоводителя си видял, че е объркал декларациите си, подадени пред антикорупционната комисия. Т.е. от НАП са ползвали погрешна информация, когато са го ревизирали.

"Не е установено финансовите сделки да са звена от поредица операции, имащи за цел легализиране на имущество и разгледани сами по себе си, те не носят характеристиката на престъплението "пране на пари". Това пише още в постановлението на прокуратурата.

"Не се събраха доказателства, че "Екзолитикс" развива нерегламентирана дейност, забранена от закон. За акциите на дружеството няма ограничения за продажба, няма рестрикции и те свободно се търгуват на американската борса. (...) Престъплението, за което е образувано и водено настоящото наказателно производство, не е извършено и се касае за напълно легален доход". Това пише в акта за прекратяване на разследването за пране на пари.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.