Ето каква глоба грози тарикатите, които паркират или опъват палатка върху дюните!
"Големците" по българското Черноморие не са рядка гледка и често пъти те изумяват с наглостта си. Някои влизат в джипа директно в морето, други рушат природните богатства...
За тези обаче, които са избрали да паркират или пък да опънат цяла палатка върху дюна, са предвидени солидни глоби.
Те достигат до 5000 лева, става ясно от материал на NOVA News.
Отново джип на разходка по пясъка – този път с украинска регистрация (видео)
Един от най-очарователните плажове по северното ни Черноморие – Дуранкулак Юг, по-известен като „Космос”, привлича с тюркоазения цвят на водата и огромната си пясъчна ивица. В непосредствена близост е Дуранкулашкото езеро. И двата обекта попадат в защитена територия, която от няколко години страда от нашествието на наши и чужди туристи, става ясно от материала.
"Има дни, в които стотици коли паркират върху дюните, където гнездят защитени редки птици, живеещи в езерото. А преди имаше пеликани и лебеди, които се разхождаха свободно наоколо. Сега това вече не се наблюдава", обяснява Иван Начев.
Местните жители настояват този оазис да се съхрани. Те припомнят, че това е най-големият плаж на север от Албена, който е защитен и по "НАТУРА 2000" и по Рамсарската конвенция, заедно с акваторията. Т.е. и плажната ивица е защитена и трябва просто да се осъществява контрол от страна на отговорните органи.
Проблемите, за жалост, не са само там. В Крапец например пътят, който на практика съществува, в картите е обозначен като дюни.
Няма осигурен достъп до плажа, няма къде да се паркира и колите спират на пътя, който е директно на пясъка. Това трябва да бъде променено, съответно този път да бъде картиран.
Нарушените дюни имат способността да се самовъзстановят за няколко години, ако хората не им пречат.
Дали истинският и ефективен контрол може да бъде факт? Гледайте повече във видеото!