Русофилите отнесоха казуса МОЧА в съда. Няколко жалби са подадени срещу решението на правителството да обяви Паметника на Съветската армия в София за частна държавна собственост.
Очаква се промяната на статута да улесни махането на паметника, известен в столицата като МОЧА – монумент на окупационната червена армия.
Паневропейският сайт EURACTIV прави проверка в съдебните регистри. Там открива 6 жалби, подадени във Върховния административен съд, срещу решението на правителството от 2 август. Не е изключено броят им да нарасне още.
МОЧА – пропагандният тотем на тоталитарната власт обсъждаме в “По-сериозно” с Дани Йорданов (видео)
Жалбоподавателите
Една от жалбите е на „Независимо сдружение Екогласност“. По нея съдът е разпоредил да се прати копие на Министерския съвет. Както и да се изиска цялата преписка по деактуването на паметника.
Политическа партия „Русофили за възраждане на Отечеството“ също са пуснали жалба. Нейният почетен председател е подсъдимият за шпионаж в полза на Русия Николай Малинов. И по тази жалба съдът е дал същите указания.
Николай Белалов също е жалбоподавател. Той се представя за председател на Дискусионен клуб за социална и местна политика. ВАС обаче оставя тази жалба без движение. Обяснението е, че не става ясно в какво качество е подадена от Белалов. Според справка във фирменото досие на сдружението, лицето Н. Белалов не го представлява и не е сред лицата, вписани като управители.
Освен това по делото няма документ за платена държавна такса. Това става ясно от разпореждането на съда. Белалов има 7 дни да оправи пропуските си по жалбата. В противен случай тя ще бъде оставена без разглеждане, а образуваното производство ще бъде прекратено.
Жалба номер 4 е от Борис Цветков, председател на Градския съвет на Българския антифашистки съюз. И тази жалба има проблемите на третата и е под риск да не бъде разгледана. Това е така, тъй като Цветков не фигурира във фирменото досие на сдружението и не е платена държавната такса от 10 лева.
Инж. Т. Тодоров е петият в листа, който оспорва решението на правителството за съдбата на паметника.
По последната засега – шеста жалба, ВАС още не се е произнесъл с разпореждане. Затова и в регистрите не се вижда от кого е подадена.
А каква е съдбата на МОЧА?
Решението за промяна на статута на ПСА, който се намира в Княжеската градина в центъра на София, беше взето по предложение на областния управител Вяра Тодева.
Столичният общински съвет поиска наскоро премахването на монумента от територията на Княжеската градина.
С гласовете на ГЕРБ, „Демократична България“, Борис Бонев от „Спаси София“ и ВМРО съветът възложи на кмета Йорданка Фандъкова да поиска от Тодева да премести паметника извън центъра на града. Съветниците от „Атака“ се въздържаха, а тези от БСП бяха против.
След това се разбра, че преместването изобщо няма да стане тази година.
Националната галерия е отговорила, че евентуално експониране на елементи от монумента в Музея за изкуството от периода на социализма ще е възможно след изготвянето на множество допълнителни експертни оценки и анализи.
„Необходим е геофизически и геологически анализ на терена и подземната му част, за да се прецени дали монументът може да бъде стабилно поставен. Необходим е и инженерен проект. По данни от Националната галерия, към момента не са ясни точният диаметър и точното тегло на част от орнаментите на паметника – данни, които задължително трябва да присъстват в проектната документация за изграждането на „Паметника на Съветската армия“, съобщи областната управа.
Необходимите книжа обаче не са открити и ще трябва да бъдат възстановени по специална процедура. Областната администрация не може да се ангажира с конкретен срок за финализиране на проекта в рамките на тази година, гласеше още съобщението.
Бранят паметника на Съветската армия със спецнаZ и палатки (видео)
Защитниците, в лицето на „Левицата“, БСП и „Възраждане“, пък решиха да бранят монумента като опънат палатки в Княжеската градина.