„Създадох Facebook групата „Насилието в мола” съвсем спонтанно, на базата на мой пост за агресия в търговски център. След което много потребители започнаха да разказват своите истории. Някои от случаите бяха споделени и на лични съобщения, защото хората се страхуват да пишат публично за това. Такива казуси има от 2001 г., много от тях са отразявани и е обръщано внимание от Агенцията за закрила на детето. Но това не предотвратява нови. Този път обществото и властта се намесиха, за да се потърси решение". Това разказва журналистът Ирена Иванова за NOVA.
Според психолога Велислава Донкина агресивните прояви от страна на деца не са редки и датират от много време насам. По нейни думи, за да стигнат ученици до подобни антисоциални постъпки, това означава, че липсва пример за добро във връзката им с най-важните за тях хора.
Иванова е категорична, че за подобни прояви трябва да има санкции. Тя смята, че основната причина за агресията при децата е търсене на одобрение.
Насилието сред младежите започва да се превръща в норма в България. А заради социалните мрежи тормозът се прехвърля от улицата и в дома. Децата обаче не знаят как да се справят с това, поради което също отвръщат с агресия. Ситуацията допълнително се утежнява и от моделите на поведение, които те възприемат от интернет пространството, семейството и близкото си обкръжение.
Да не говорим и за натиска от връстниците, когато младежите се намират в група. За да се докажат пред другите и от чувство за принадлежност, те често правят неща, които иначе не биха извършили ако са сами.
Изследване показва, че 25% от 15-годишните у нас са едновременно тормозени и тормозещи (видео)
Обвиниха тримата тийнейджъри, пребили служител в столичен мол (видео)
Затова образованието трябва да се адаптира към тази нова реалност и да започне да помага на родителите с възпитанието на интернет хигиена, себепознание и толерантност към различния.