Сигнализирай!

Вижте кои лекарства могат да доведат до фалшив положителен тест за наркотици

Gospodari.com
Gospodari.com
16.08.2023 г.
82
0

Вижте кои лекарства могат да доведат до фалшив положителен тест за наркотици, според WebMD.

Изглежда, че нарастващите случаи на фалшиво позитивни резултати от тестовете за наркотици при шофьорите не трогва особено МВР. Въпреки че са наясно с проблемите при тестването, правителството продължава да закупува от изключително чувствителните DrugTest 5000.

Те са способни да засекат дори минимални следи от вещества, много често използвани и при изработката на обикновени лекарства, които дори не изискват рецепта.

Засичането им води до тежки наказания за шофьорите, като изземане на личния автомобил, лишаване от правоспособност и затвор. В същото време резултатите от лабораторните проби се бавят с месеци, което кара невинни водачи да търпят последиците от фалшивия тест, без да могат да направят каквото и да било.

Полеви DrugTest 5000. източник: alcotester.bg

Отново фалшив положителен тест за наркотици остави жена без книжка (видео)

Най-общо казано, полицаите извършват два вида тестове: стандартни и разширени.

Стандартни тестове са най-често използваните, като се наричат още 5-панелни тестове. Това е защото целят да засекат 5-те най-често срещани забранени субстанции - амфетамини, кокаин, опиати, фенциклидин и марихуана. В зависимост от чувствителността на панела може да се установи прием за последните 24 часа до пет дни.

Разширени тестове се наричат още 10-панелни тестове. Те са по-изчерпателни и освен веществата при стандартните тестове, те включват и барбитурати, бензодиазепини, метадон, метаквилон, пропоксифен и други.

Лекарства, които могат да провокират фалшиво позитивен резултат

Нестероидни противовъзпалителни средства: препарати, съдържащи ибупрофен, може да доведе до фалшиво позитивен тест за марихуана, барбитурати и бензодиазепини. Употребата на напроксен и оксапрозин се асоциира с риск от фалшив резултат за барбитурати.

Аналгетици: трамадол, използван за лечение на умерен до силен болков синдром, може да доведе до фалшиво позитивен резултат за фенциклидин и опиати.

Деконгестанти: псевдоефедрин е една от основните субстанции за производство на метамфетамин, поради което при някои лица, приемащи псевдоефедрин, особено в по-висока доза, може да се получи фалшиво положителен тест за амфетамини.

Лекарства за суха кашлица: декстрометорфан се съдържа в редица медикаменти за лечение на суха и дразнеща кашлица, кодеин се открива по-рядко в състава на различните противокашлични средства, като важна особеност е рискът от получаване на фалшиво положителен резултат при тестване за опиати и фенциклидин.

източник: draeger.com

Антибиотици:

левофлоксацин и ципрофлоксацин от групата на квинолоните, както и рифампицин, използван главно за лечение на туберкулоза. Могат да доведат до фалшиво положителен тест за опиати.

Антихистамини: дифенхидрамин и доксиламин, използвани главно за лечение на нарушения на съня, могат да провокират фалшив резултат за метадон, опиати и фенциклидин.

Антихипертензивни средства: лабеталол (бета блокер), дилтиазем и верапамил (калциеви антагонисти). Могат да доведат до фалшиво положителен резултат за амфетамини и други халюциногени.

Перорални антидиабетни средства: метформин, използван за лечение на диабет, метаболитен синдром и инсулинова резистентност. Може да провокира фалшиво положителен резултат за амфетамини

Антидепресанти и антипсихотици: тази група има най-много представители, криещи риск от фалшив резултат при тестване за наркотици. Сертралин, тразодон, кветиапин, бупропион, флуоксетин, венлафаксин, амитриптилин могат да доведат до фалшиво позитивен резултат за халюциногени (главно LSD и амфетамини).

Психостимуланти: метилфенидат, използван при синдром на хиперактивност и дефицит на вниманието както и ефедрин. Те могат да доведат до фалшиво положителен резултат за амфетамини и метамфетамин.

Лекарства за лечение на HIV: лечението на подлежаща ретровирусна инфекция с ефавиренц може да доведе до фалшиво положителен резултат за марихуана.

Други: Редица добавки, съдържащи витамини от група В, CBD (канабидиол), макови семена, хинин и други могат да провокират фалшиво положителен резултат при тестване за наркотици.

Имайте предвид, че този списък не е изчерпателен. Тестовете показват средно 5-15% фалшиви резултати.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.