Екоминистерството се произнесе по случая със замърсяването на Черно море от язовир "Нова Каховка". Резултатите са, че в българската част на Черно море няма замърсявания в резултат на разрушаването от Русия на язовирната стена на язовир "Нова Каховка" в Украйна.
Изводът е на база изследване на института по океанология при Българската академия на науките. Това обявиха от Министерството на околната среда и водите на пресконференция във Варна.
Изследването засяга цялото крайбрежие от Север на Юг. Търсено е превишаване на нормите за тежки метали, радионуклеиди, нефтопродукти и пестициди. Резултатите показват, че не се засича превишение по нито един от тези показатели.
Следенето на качеството на водата продължава на три пункта - край Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов коментира, че това за пореден път доказва, че твърденията за очаквани замърсявания са част от руските хибридни атаки.
На пресконференцията от РИОСВ - Варна, обявиха, че от 2019 г. до началото на този летен сезон заведенията, разположени в района на пристанището, незаконно са изхвърляли отпадните си води в дъждовната канализация, която пък е заустена в морето. Това било и обяснението на появата на много мокри кърпички. Както и други замърсявания в района на зоната на къпане след всеки дъжд.
Той увери, че това вече е спряно, като заведенията вече са се включили към битовата канализация. Община Варна предстои да установи кои за виновните за предишното решение и да наложи санкции.
От сдружението на заведенията пък обявиха, че обмислят да съдят неправителствената организация "Активни потребители". Причината са данни от тяхно изследване на качеството на морската вода. Според него е установено замърсяване над нормите с бактерията ешерихия коли на 7 от 11 изследвани плажа по Южното Черноморие. Като на места замърсяването е до 41 пъти над нормата.
Юлиян Попов коментира, че индивидуалните казуси не бива да водят до генерални заключения. Той подчерта, че не е работа на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да крие данни, за да популяризира туризма, и допълни, че има доверие в инспекциите по места.
"Всяко проучване на граждански организации би трябвало да бъде вземано предвид", допълни министърът.
Дали и на кого можем да вярваме? Вероятно предстои да разберем.