Сигнализирай!

Берлинско училище е в безизходица заради постоянно насилие и заплахи в клас

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 2 часа
370
0

Училищен скандал разтърси Берлин. Във фокуса му е училище „Фридрих Бергиус“ - някога образцова образователна институция с 400 младежи в квартал „Фриденау“. Оказва се, че хвърлянето на бутилки и пиратки и боевете се оказват ежедневие.

Всеки ден има проява на насилие и заплахи от ученици в сградата, която съчетава основно училище и гимназия. Драматичната ситуация е описана в пламенен доклад от седем страници, с който разполага Tagesspiegel.

Не минава и ден без ученици да обиждат и заплашват словесно учители“, се посочва в него. Всеки трети-четвърти учител излиза отпуск по болест. Особено тревожно е абсолютно неуважителното поведение на учениците в междучасията и при ползване на тоалетната.

Тормозът, жалбите от жителите в съседство и забраните за посещение на близкия магазин също са част от ежедневието.

Някои ученици също са подложени на тормоз. Те се притесняват, че ще бъдат снимани или заснети от съученици в компрометиращи ситуации. Децата често се заснемат, докато ходят до тоалетната,  видеоклиповете се публикуват онлайн, посочва „Билд“.

Така 65% от усилията на училището са насочени към „превъзпитание“ на учениците и само 35% - за преподаване, ориентирано към фактите“, се посочва в доклада. Често се налага да се вика полиция.

Според представените данни учениците „често“ хвърлят пълни пластмасови бутилки с вода „с пълна сила към свои съученици, но понякога и към учители, които ги наблюдават“. Младежите организират и "атака с пиратки“.

Според преподавателите 70 процента от седмокласниците „не разчитат аналогови часовници“. Много от възпитаниците произхождат от семейства на бежанци и почти не говорят немски.

В пламенния си доклад учителите призовават за училищни психолози и портиер, както и за втора спортна зала.

Според „Билд“ ситуацията в момента напомня на берлинския „случай Рютли“ от 2006 г. Тогава учители в училище „Рютли“ в квартал Нойкьолн излизат с писмо, което привлича национално внимание. Днес учебното заведение е образцово училище.
Училището „Фридрих Бергиус“ някога е с неблагоприятни условия, но се възстановява, след като директорът Майкъл Рудолф поема управлението му през 2005 г. По това време училището е в ситуация, при която почти трябва да бъде затворено.
Тогава има само 38 записвания и 116 свободни места. Учениците, които го посещават, пропускат часовете, насилието е на дневен ред.

Майкъл Рудолф е последният опит за промяна. И успява – в рамките на четири години гимназията „Фридрих Бергиу" печели доверието на родителите. Рудолф става известен като „най-твърдият директор в Берлин“ и възстановява училището чрез правила и санкции. При него броят на бягащите пада до 0 процента.

Сега обаче учебното заведение е отново изправено пред големи проблеми, а наследникът на Рудолф - Андреа Мерландер, също е един от подписалите пламенни доклад.
Според Мартина Зандер-Раде от Зелените - председател на областната училищна комисия, „екзистенциалната криза“ е резултат на „години пренебрежение от страна на отговорните за политиката“. Учителите и училищното ръководство са оставени сами.

Без незабавното изпълнение на исканията, формулирани в писмото, съществува риск от пълен колапс“, посочва тя.

От федералното министерство посочват, че училищният надзор ще „окаже допълнителна подкрепа и ще проучи какво се случва в училището“.

Насилието и агресията между ученици започват да се превръщат в норма не само в България, но и в Европа. А заради социалните медии те продължават и отвъд пределите на училището и се пренасят и в дома. Децата обаче не знаят как да се справят с този тормоз, поради което също отвръщат с агресия. Да не говорим и за моделите на поведение, които те възприемат от интернет пространството.

Изследване показва, че 25% от 15-годишните у нас са едновременно тормозени и тормозещи (видео)

Затова образованието трябва да се адаптира към тази нова реалност и да започне да помага на родителите с възпитанието на интернет хигиена, себепознание и толерантност към различния.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.