Разкриха тайни договорки по "Турски поток" в банката на бившата жена на Борисов. Документи от пощата на високопоставен руски политик, свързван с корупционни схеми, разкриват зловещия сценарий. Разследването е на Антикорупционния фонд.
Паметниците на българо-съветската дружба в “По-сериозно” с Дани Йорданов (видео)
Политикът е Александър Бабаков. Той е герой в няколко корупционни скандала. Имейлът от пощата му разкрива непознати моменти от кухнята на проекта “Турски поток”. Проектът по времето на Бойко Борисов бе представян в България като разширение на националната газопреносна мрежа.
Истанбул
Част от договорите първо са правени в Истанбул. Това поакзва мемо от необявена среща там между “руската, българската и арабската страна” след подаването на офертите за изграждане на газопреносната мрежа. В тази следва се говори за непозволено от закона договаряне между участниците под руски надзор.
Връзката с Цветелина Бориславова
Вторият документ е писмо от Цветелина Бориславова, председател на надзорния съвет на БАКБ до Александър Воробьов. Той пък е съветник на Бабаков и санкционирано лице точно в това си качество.
От имейла става ясно, че БАКБ е инвестиционната банка, избрана от договорящите се страни (contracting parties) за изпълнението на проекта. Кои са тези “договарящи се страни” не е ясно. Процедурата на хартия е обществена поръчка за изграждане на инфраструктура. А БАКБ не може да е друго освен обслужваща банка на възложителя, държавната “Булгартрансгаз”. Отделно, процедурата за избор на финансираща банка на този проект е стартирана едва година по-късно, през юни 2020г.
Във въпросния мейл Бориславова учтиво моли да бъдат предупредени Бабаков и “Газпромекспорт”, че ще има забавяне на изграждането заради обжалването на процедурата от един от участниците,“Консорциум - Газово развитие и разширение в България”.
Официално този консорциум е с участници Консорцио Варна 1 (учредено от Бонатти С.П.А и Макс Щрайхер С.П.А) и Комплишънс дивелъпмънт С.А.Р.Л- клон България). В хакнатите мейли обаче, включително и в този, обжалващият консорциум се реферира с името на явно основния си скрит участник - руската ТМК.
Скандалът
Скандалното обаче е в предисторията, която този мейл разкрива.
“Няма напредък в преговорите, които се проведоха в офисите на нашата банка в София между Аркад и ТМК”. Тоест между първия и втория класиран участник след подаване на документите за участие в процедурата. Преговорите според мейла са били “по наша инициатива”. Остава отворен въпросът кои сме “ние”. Банката или Бориславова от името на българската власт. Тогава на власт е ГЕРБ. Самата Бориславова е известна освен като банкер и като бизнес и семеен партньор с тогавашния премиер Бойко Борисов.
Още едно изречение буди недоумение и това е предупреждението, че “има определени планове правителството да защити националните интереси” (как грубото нарушаване на Закона за обществените поръчки като се инициира тайно договаряне между участниците, се вписва в националните интереси не става ясно, но това е изрично забранено от закона).
Въпросите
Отново се повдига въпросът кой е истинския възложител на този проект и дали цялата процедура по изграждането не е само параван за поети на по-високо ниво геополитически ангажименти. Последното изречение в мейла, с предложение за търсене на алтернативни варианти за доставка до сръбско-българската граница в срок, дава още една насока за отговор на въпроса.
Бабаков е заместник-председател на руската Дума и съветник на президента Путин. Руснакът е известен като участник в няколко корупционни скандала. Между тях финансирането на партията на Марин льо Пен във Франция. Също е осветен от “Ню Йорк Таймс” в опит за подкупване на български заместник министър на енергетиката през 2013 година по отношение на проекта “Южен поток”.