Франция забранява носенето на мюсюлманската дреха абая в училищата. Правилото ще влезе в сила от началото на новата учебна година от 4 септември, пише BBC.
Франция забрани фойерверките на националния си празник
Франция има строга забрана за религиозни знаци в държавни училища и правителствени сгради с аргумента, че те нарушават светските закони. Носенето на забрадка е забранено от 2004 г. в държавните училища. А сега на учениците ще бъде забранено да носят абая, което представлява широка дреха с дължина до долу, носена от някои мюсюлмански жени, заяви министърът на образованието.
„Когато влезете в класна стая, не трябва да можете да идентифицирате религията на учениците само като ги гледате“, каза министърът на образованието Габриел Атал пред френската телевизия TF1, добавяйки: „Реших, че абаята вече не може да се носи в училищата."
Този ход идва след месеци на дебати относно носенето на абая във френските училища. Дрехата се носи все по-често в училищата, което води до политическо разделение по отношение на тях. Десните партии настояват за забрана. Докато тези от левицата изразиха загриженост за правата на мюсюлманските жени и момичета.
„Секуларизмът означава свободата да се еманципираш чрез училище“, каза Атал. Твърдейки, че абаята е „религиозен жест, целящ да тества съпротивата на републиката срещу светското светилище, което училището трябва да съставлява“. И добави, че ще има ясни правила на национално ниво преди отварянето на училищата след лятната ваканция.
През годините Франция е наложила много подобни забрани
През 2010 г. Франция забрани носенето на воали на публични места, което провокира гнева на петмилионната мюсюлманска общност във Франция.
Франция през годините също наложи строга забрана за религиозни знаци в училищата от 19-ти век. Включително християнски символи като големи кръстове. Всичко в опит да ограничи всякакво католическо влияние от общественото образование. Законите се променят, за да отразят променящото се население. Засега са включени мюсюлманските забрадки и еврейската кипа. Абаите не са забранени напълно.
Припомняме, че дебатите във Франция относно ислямските символи се засилиха, след като чеченски бежанец обезглави учителя Самуел Пати през 2020г. Това се случи, след като е показал на учениците си карикатури на пророка Мохамед.
Това е първото голямо политическо решение на Атал. Той бе назначен за министър на образованието на Франция от президента Еманюел Макрон това лято на 34-годишна възраст.
CFCM, национален орган, представляващ много мюсюлмански асоциации, заяви, че дрехите сами по себе си не са "религиозен знак".