Влияние в руски стил: Meta премахна хиляди страници и профили. 7704 акаунта във Facebook, 954 страници във Facebook, 15 групи във Facebook и 15 акаунта в Instagram, свързани с китайска кампания за влияние, са премахнати от Meta. Стотици други акаунти в TikTok, X, LiveJournal и Blogspot също са участвали в кампанията, пише Дневник.
Анализаторите са я кръстили Spamouflage - комбинация от "спам" и "камуфлаж", заради честото публикуване на подобни на спам съобщения, се посочва в доклада на Meta.
„Това е най-голямото еднократно премахване на една мрежа, което някога сме извършвали“, казва Бен Нимо, който ръководи екипа по сигурността на Meta и отговаря за глобалните заплахи.
„Когато го комбинираме с цялата дейност, която преустановихме в интернет, заключихме, че това е най-голямата тайна кампания, позната ни до днес", допълва той.
ТОП 5 популярни защитници на Путинизма в България (Коментарът на “Господарите”)
Кампанията е започнала преди най-малко четири години и е обхванала и китайски уебсайтове, обясняват от Meta.
На 27 февруари в платформите за блогове Substack и Blogspot например е публикувана статия, в която се твърди, че САЩ стоят зад взривяването на подводните тръбопроводи "Северен поток" в Балтийско море. В рамките на 24 часа статията и други нейни версии са публикувани във все повече сайтове и платформи. Включително Reddit, Medium, Tumblr, Facebook и YouTube. Преводи на статията на гръцки, немски, руски, италиански и турски също започват да се появяват онлайн.
Според Meta зад това стоят китайски "органи на реда". Те имат офиси в различни части на страната и целодневна активност, осигурявана от работа на смени. Кампанията - седмата за последните 6 години, четири от тях са само през последните 12 месеца, е открита през 2019 г. Насочена е към прокарване интересите на Китай и дискредитиране на неговите противници като САЩ, посочват от Meta.
Това прилича на операции за влияние в руски стил, насочени към широка аудитория, допълват от Meta.
Те се появяват ту в китайски финансов форум, ту излизат на руски, немски, френски, корейски, тайландски и уелски във Facebook и Instagram, които са забранени в Китай.
В друг цитиран случай е публикувана "изследователска статия" от 66 страници. В нея се твърди, че Covid-19 е започнал в САЩ. Тя се появява на уебсайта Zenodo. Това е онлайн платформа за изследователи и хора от академичните среди за публикуване на документи и набори от данни. След това видеоклипове в YouTube и Vimeo популяризират статията, заедно с публикации в платформи за блогове, включително LiveJournal, Tumblr и Medium, които твърдят, че САЩ са скрили истинския произход на коронавируса. Връзки към тези публикации са публикувани във Facebook и други социални медии. Много от тях не са били особено четени.
Цялата операция прилича по-скоро на модела learn and mimic - уча се чрез имитиране. На моменти участниците са публикували много пъти на различни места съобщения. Те са толкова идентични - заедно с правописните и пунктуационните грешки, че изглежда са копирани от спуснат им архив.