Съвсем скоро учени ще живеят и работят в бази на Луната. Британски изследователи са разработили източник на енергия, който ще позволи на астронавтите да живеят на Луната за дълги периоди от време.
Университетът в Бангор е проектирал ядрени горивни клетки с размерите на малки макови семена, които произвеждат достатъчно енергия, необходима за живота на лунната повърхност.
НАСА се завръща на Луната като част от програма от мисии, наречена Артемида. Целта е до около 2030 г. да изгради база, в която може да се живее .
Работата по изграждането на енергийните клетки е предизвикателство - "но беше забавна". Това коментира професор Саймън Мидълбърг от университета в Бангор, пише BBC.
Защо НАСА иска да построи база на Луната?
База на Луната може да се използва за бъдещи мисии до Марс. Там космическият кораб може да бъде презареден с гориво. Изстрелванията също ще изискват много по-малко енергия, за да се отлепят от земята, тъй като гравитационното привличане на Луната е по-малко от 17% от това, което се изпитва на Земята.
Това означава, че човек или ракета е около шест пъти по-лек на Луната, отколкото на Земята.
Ето коя държава иска да отглежда растения на Луната
Как хората ще оцелеят в суровата среда на Луната?
Базата ще трябва да защитава астронавтите от суровата среда на лунната повърхност. На части от Луната температурите падат до удивително ниски нива от -248C, защото няма атмосфера, която да затопли или да задържа топлината на повърхността.
Екипът от университета в Бангор разработва начини за производство на енергия и топлина, така че хората да могат да живеят там.
Сега изследователите са изпратили своята малка ядрена горивна клетка, наречена Trisofuel, за тестване.
Тази Trisofuel клетка може да се използва за захранване на микрогенератор за ядрена енергия, произведен от британския производител Rolls Royce.
„Генераторът е преносимо устройство с размерите на малка кола и „нещо, което можете да залепите на ракета“, казва проф. Мидълбърг.
Сега това ще бъде напълно тествано и подложено на сили, подобни на изстрелване в космоса, готово за база на Луната през 2030 г.
Учените се надяват микрогенераторите да се използват и тук на Земята, на места като зони на бедствия, когато електричеството е прекъснато.
Още мисии до Луната и надпреварата за лунна база
По-рано този месец Индия направи историческо кацане близо до южния полюс на Луната със своята роботизирана сонда Chandrayaan-3.
Индия ликува след успешното кацане на “Чандраян-3” на Луната (видео)
Една от основните цели на мисията е да търси лед на водна основа, който според учените може да поддържа човешкия живот в база на Луната в бъдеще.
Това е една от няколкото мисии до Луната. Русия, Китай и Америка също планират мисии до повърхността, посетена за първи път от хора през 1969 г.
Вярва се, че на Луната могат да бъдат открити ценни ресурси - титан, литий, силиций и желязо. Те се използват за всякакъв вид технологии като телефони и батерии.