ЕС подновява преговорите с Турция, свързани с митническия съюз, предаде Reuters. Турският външен министър Хакан Фидан заяви, че следващата седмица длъжностни лица ще обсъждат модернизирането на митническия съюз между двете страни.
Турция е официален кандидат за присъединяване към ЕС от 24 години. Преговорите обаче са в застой през последните години. Това е така, тъй като блокът се опасява за нарушаването на човешките права и зачитането на върховенството на закона.
Ердоган призова през юли за подновяване на преговорите за присъединяване на Анкара и каза, че пълноправното членство остава ключова стратегическа цел за Турция.
На пресконференция в Анкара след разговори с еврокомисаря по разширяването на ЕС Оливер Вархей, Фидан заяви, че двамата са се съгласили да възобновят преговорите за митническия съюз.
"Делегациите ще започнат да се събират от следващата седмица и усилията ще набират скорост", отбеляза Фидан.
През 1995 г. влезе в сила митническият съюз между ЕС и Турция. Той има за цел да осигури безпрепятствен достъп за стоки между страните. Но е ограничен до промишлени стоки и преработени селскостопански продукти.
По отношение на това дали има перспективи Турция да бъде част от целта за разширяване на ЕС до 2030 г., Вархей каза, че приоритетът е да се "промени атмосферата", след като спорове между Анкара и някои държави членки, а именно Гърция и Кипър, обтегнаха връзките им през последните години.
Турция ще подкрепи членството на Швеция в НАТО (видео)
По негови думи, посещението му е "потвърдило, че има нещо повече от откритост" от страна на Анкара по отношение на напредъка в процеса на присъединяване, добавяйки, че ЕС е видял "поредица от много положителни послания" от Турция наскоро по въпроса. Вахрей обаче добави, че първо трябва да се установи "положителен дневен ред".