Сигнализирай!

Един от десет българи никога не е бил на годишен профилактичен преглед

Gospodari.com
Gospodari.com
26.09.2023 г.
69
0

Стряскаща статистика - един от десет българи никога не е бил на годишен профилактичен преглед. Това поне показват данните от ново проучване на социологическата агенция "Тренд".

На декларативно ниво запознатостта с годишните профилактични прегледи може да бъде определена като добра. Мнозинството от българите твърди, че е запознато какво включва ГДП и какви са ползите от него, а приблизително две трети преминават редовен преглед.

Опасна тенденция: Българинът масово не ходи на профилактични прегледи (видео)

Според социолозите, тази сравнително висока профилактика не може да бъде отдадена изцяло на целенасочено посещение. Понякога тя е по-скоро допълнение при визита по друг повод. Това показва, че все още има необходимост от информация за ползите от редовната профилактика.

На въпрос кога за последен път преминахте през годишен профиклактичен преглед при личен лекар 32% от анкетираните заявяват, че са обърнали внимание на здравето си тази година. Други 31% са го направили миналата, а 15% - преди повече от две години.

Проучването сочи още, че две трети от българите провеждат годишната си профилактика при личен лекар. Това е по-характерно за жени, лица над 60 години и висшисти. Приблизително един на десет души провежда профилактичен преглед чрез допълнително здравно осигуряване. Това е валидно за хората в активна възраст между 30 и 50 години, притежаващите висше образование и жителите на София.

Една четвърт пък признават, че не провеждат ежегодна профилактика. Сред мъжете делът достига почти две трети, а сред групата на най-младите - до 4 от 10 души.

Защо се стига до това

Сред някои демографски групи темата остава подценена, отбелязват още социолозите. Фокусът на бъдещи кампании по темата трябва да бъде по-често насочен към мъжете, които са по-малко склонни да обръщат внимание на профилактиката. Важно е да бъде обърнато внимание и на най-младите, които поради цялостно по-доброто си здравословно състояние са по-склонни да неглижират ролята на профилактиката, която е от ключова роля за ранната диагностика и превенцията на редица заболявания.

Повече усилие е необходимо и за работа с най-ниско образованите, както и представителите на ромския и турския етнос, при които се наблюдава по-ниска осведоменост по темата, смятат от "Тренд".

Скъпи приятели, профилактиката на здравето ви е изключително важна! Спестява грижи, пари за лекуването на последващи заболявания и най-вече - дава ви шанс за по-дълъг и пълноценен живот. Дори ракът не е смъртна присъда, когато е диагностициран навреме. Бъдете отговорни за здравето си и то ще ви се отплати!

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.