Окончателно: България спира вноса на руски петрол, но от догодина. Депутатите отмениха дерогацията за страната ни изцяло, считано от 1 октомври 2024 година. Това е с три месеца по-рано от срока, който отпусна Европейската комисия. Още една година рафинерията на „Лукойл“ в Бургас ще може да работи с руски петрол. Тя ще има 12 месеца поетапно да смени произхода на нефта, информира NOVA.
Първоначално идеята на управляващото мнозинство беше за прекратяване на дерогацията в 30-дневен срок, но министърът на икономиката Богдан Богданов предупреди, че това ще доведе до скок в цените на горивата и възможна спекула.
„Лукойл” с 1,8 млрд. лв. свръхпечалба, а в някои бензиностанции горивата минаха з лв. (видео)
Предложението за прекратяване на дерогацията предизвика сериозен спор в пленарна зала - ще доведе ли решението до увеличение на цените на горивата.
„Правите ли го така, че да бъдат облагодетелствани ваши фирми? Да, правите го, за сметка на българските граждани и на българската икономика. Не ви ли е срам, не ви ли е неудобно от това, което вършите”, попита Борислав Гуцанов от БСП.
„Когато говорите за „Лукойл”, нещата изглеждат като някаква оплаквачка. Тази защита на руските интереси, която виждаме от „Възраждане” и БСП, въобще не кореспондира с българските интереси. Ние искаме „Лукойл” да си плаща данъците в България, но не го прави”, посочи Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
Спор предизвика и предложението за въвеждането на особен търговски управител, който при необходимост да влезе в „Лукойл Нефтохим Бургас” като представител на държавата. Той ще се назначава от Министерския съвет и ще може да се контролира от Народното събрание. Скандалът доведе и до първото наказание.
„От комунисти, освен национализация, друго не може да се очаква. И времето ви изтича”, заяви Тошко Йорданов от „Има такъв народ”.
„Налагам забележка на Тошко Йорданов”, обяви председателстващият заседанието Никола Минчев.
Въпреки възраженията на опозицията, предложението беше прието окончателно.
„Лукойл” с позиция след отказа на България от руския петрол