Планетата ни е толкова ужасяващо замърсена, че учените вече намират микропластмаса дори в облаците. Това става ясно от ново проучване, цитирано от Al Jazeera.
Изследователи от Япония потвърдиха, че микропластмасата присъства и в облаците. Там вероятно влияе върху климата по начини, които все още не са напълно ясни.
В проучването, публикувано в списанието Environmental Chemistry Letters, японски учени изкачили планината Фуджи и планината Ояма. Те събрали вода от мъглите, които покриват върховете, след което приложили усъвършенствани техники за изображения към пробите, за да определят техните физични и химични свойства.
Екипът идентифицирал девет различни типа полимери и един вид каучук във въздушната микропластмаса. Тя варира по размер от 7,1 до 94,6 микрометра. Всеки литър тествана облачна вода съдържа между 6,7 и 13,9 парчета пластмаса.
Европейската комисия забранява продажбата на микропластмаса
Огромен проблем за живота на Земята
„Ако проблемът с „пластмасовото замърсяване на въздуха“ не бъде разгледан проактивно, изменението на климата и екологичните рискове може да станат реалност. Това ще причини необратими и сериозни екологични щети в бъдеще“. Това предупреди водещият автор на изследването Хироши Окочи от университета Васеда в изявление.
Когато микропластмасите достигнат горните слоеве на атмосферата и са изложени на ултравиолетова радиация от слънчева светлина, те се разграждат. По този начин допринасят за образуването на парникови газове.
Микропластмасите, които се определят като пластмасови частици под 5 милиметра, идват от промишлени отпадъчни води, текстил, синтетични автомобилни гуми, продукти за лична хигиена и други източници. Такива вече са открити в риби, в леда на Арктика и в снеговете на планините Пиренеи между Франция и Испания.
Въпреки това, механизмите за придвижването им до такива разнообразни места остават неясни, като по-специално изследванията върху въздушния транспорт на микропластмаса са ограничени. В същото време микропластмасите се поглъщат или вдишват както от хора, така и от животни. Те са установявани в множество органи като бял дроб, сърце, както и кръв, плацента и фекалии.
Ще успеем ли да спасим планетата, на която гостуваме, преди да е станало твърде късно?