Вижте къде НАСА откри "съставки на живота" - пробите от астероида Бену, събрани от сондата OSIRIS-REx, съдържат вода и въглерод. Това съобщи американската космическа агенция, като показа материала за пръв път, след като бе спуснат на Земята в края на миналия месец, пише Дневник.
Това подкрепя идеята, че водата и въглеродът може да са пристигнали на Земята чрез метеорити.
Две седмици са продължили първоначалните изследвания на материала от астероида, чиято възраст е 4.5 млрд. години. Според администратора на НАСА Бил Нелсън данните са показали, че това е "най-голямата проба, богата на въглерод, изпращана някога на Земята".
Снимка: НАСА/Ерика Блуменфелд и Джоузеф Еберсолд
Находката "ще помогне на учените да изследват произхода на живота на собствената ни планета за следващите поколения", продължи Нелсън.
Според Данте Лорета, основен изследовател на проекта в Тюсон, Аризона, това е "капсула на времето, която предлага дълбоки познания за произхода на Слънчевата система".
Бену вероятно съхранява химичния състав, съществувал в момента на формиране на планети около Слънцето.
През 2020 г. проба от астероида Рюгу, върната на Земята от японска сонда, съдържаше урацил - една от базите на ДНК. Това бе и годината, в която OSIRIS-REx взе пробата от Бену на 330 млн. км от Земята. В случая с Рюгу съобщаването обаче бе едва тази пролет, тъй като работата на учените е отнела три години.
Учени сензационно откриват вода на Луната, идваща от Слънцето