България се оказа пред САЩ по предоставена подкрепа за Украйна като дял от БВП. Това показват данните на Института за световна икономика в Кил, Германия. Изследването проследява периода от 24 януари 2022 година до 31 юли 2023 г.
Според института България е предоставила подкрепа в размер на 0,34% от своя брутен вътрешен продукт за 2021 г., информира bTV. Това включва военна, финансова и хуманитарна помощ като линейки, генератори за електричество, временни мостове, палатки и др.
САЩ са предоставили подкрепа в размер на 0,33% от своя БВП за 2021 г., а Япония – 0,15%. Лидер по този показател е Норвегия с 1,71%.
Европейският съюз е предоставил цялостна подкрепа за Украйна в размер на 85,1 млрд. долара, а Съединените американски щати – 76,84 млрд. долара.
САЩ обаче са одобрили предоставянето на около 46,6 млрд. долара военна помощ за Киев, а страните от ЕС – около 38 млрд. долара, става ясно от данните, цитирани от CNN.
За Украйна ще има пари, заяви Байдън
Полша пък е лидер в доставката на танкове
Тридесет и три държави са обещали оръжия и военно оборудване на Украйна, според института Кил. Няколко други са предложили обучение и друга непряка военна помощ.
Броят на танковете, които Полша е ангажирала с Украйна, е несравним с никоя друга страна - общо 324, показват данните. САЩ са дали по-малко от една четвърт от това число.
Но САЩ водят в помощта с тежки оръжия и придружаващи боеприпаси, както и в доставката на лека пехота, с обещани поне 150 милиона единици боеприпаси. Страната доставя 38 реактивни системи за залпов изстрел заедно с боеприпаси и 270 артилерийски оръжия гаубици. И двете са се оказали ефективни на фронтовата линия, според украински официални лица.
Най-малко 35 зенитни ракетни системи земя-въздух също са били изпратени в Украйна от САЩ - най-много от всяка друга страна. Вероятно общият брой е по-висок, тъй като някои единици не са оповестени.