Сигнализирай!

Десетки картини са повредени от Националната галерия, но виновни няма

Gospodari.com
Gospodari.com
13.10.2023 г.
75
0

Десетки картини са повредени от Националната галерия, но виновни няма. 251 творби, сред които картини на Иван Мърквичка и Владимир Димитров-Майстора със статут на национално богатство, са били повредени заради безстопанственост от Националната галерия, разкрива разследване на KlinKlin.

Щетите са нанесени в редица инциденти от 2016 г. досега. Последният е от февруари тази година. Всички те обаче или са напълно скрити от обществеността, или информацията е манипулирана. Така за инцидента на 7 февруари 2023 г. в медиите се появяват данни за авария, която е предизвикала падане на мазилката в едно от фондохранилищата, както и лека повреда на 3 картини.

Реално противопожарната метална врата на подземието е избита от пантите след взрив, който поврежда 75 картини. Това става ясно от документи, предоставени на KlinKlin от Националната галерия и с подписа на Милена Донкова, гл. реставратор на галерията.

Какво е повредено?

43 от картините са с ниска степен на увреждане. 13 са със средна степен на увреждане. 18 картини са тежко увредени и се нуждаят от „спешна консервационно-реставрационна намеса“. 1 картина е с „над 60% унищожена живопис“. Всички до една са със статут на национално богатство и са част от основния фонд на Националната галерия за периода между Освобождението и Втората световна война. До момента нито една от творбите не е реставрирана. Платната нямат и застраховка.

Сред тях са 11 картини на Иван Мърквичка и 3 картини на Владимир Димитров-Майстора. Картина на Сирак Скитник, озаглавена „През Балкана“, както и „Момичета-циганчета“ на Дечко Узунов. Повредени са платна на още 40 артисти – повечето от значимите художници в този период. От Националната галерия отказват да предоставят снимки на повредените творби, цитирайки авторски права.

https://www.youtube.com/watch?v=fGZf-WwJCfM&t=37s

Както винаги, никой не е виновен

В писмо до Министерството на културата от галерията уверяват, че „от 2018 г. до момента произведенията във фонда са обект на постоянен контрол от страна на служителите […] от гледна точка на превенцията и оптимизиране на условията на съхранение“. Проверка на министерството, извършена в деня на аварията, заключва, че „НГ е изпълнила задълженията си по осигуряване на необходимите условия за съхранение на културните ценности“.

Оттам топката се прехвърля върху фирмата „Синхрон-С“, която отговаря за поддръжката на системите за газово пожарогасене във фондохранилищата. Именно по време на профилактичния преглед на системата от фирмата във фондохранилище номер 5 на първия етаж се случва взривът.

„По случайност няма човешки жертви и наранявания“, отбелязват от галерията в писмото до министерството.

Екипът на галерията изисква гаранции за своята бъдеща безопасност, което налага изключването на останалите 6 противопожарни системи, което само по себе си излага на риск картините при нова авария.

Фирмата обаче отказва да признае вина. Прави оглед на инсталациите с инертен газ IG-541 на 16 февруари 2023. Тя установява проблема и открива няколко други нередности в противопожарната система.

Оттам изтъкват, че са получили протокол от 2017 г., „в който изпълнителят и подизпълнителят на ремонта по проекта предават противопожарната система“. В него няма данни за рискове и нередности. Самата фирма поддържа галерията от 21 декември 2020 г., като поема обекта с двустранен протокол. Протокол, който обаче липсва. „Синхрон-С“ извършва първия си профилактичен преглед на 11 януари 2021 г. и не установява рискове и нередности. Тя успява да ги забележи 2 години по-късно, точно след взрива.

Снимка: iStock

Унищожаване на културна ценност

5-о РУ към СДВР започва преписка по случая, тъй като „уврежданията на движимите културни ценности са свързани с реалната загуба на културна стойност, която би могла да бъде непоправима“.

Министерството на културата не приписва вина на директора на Националната галерия Ярослава Бубнова. Самата тя обаче обвинява министерството, че от февруари до октомври не е отпуснало 30 660 лв. за спешна реставрация и консервация на картините. Също и 10 000 лв. за ремонт на авариралите системи. Самата галерия да разполага с въпросните средства, твърди източник на медията.

Мълчанието на реставраторите

Взривът от февруари не е единствената авария, при която са увредени картини от фонда на галерията. При различни инциденти през последните години са повредени над 250 творби. Според служители в галерията информацията по авариите през годините се държи в тайна от тесен кръг приближени на директорката Ярослава Бубнова. Дори част от реставраторите не знаят кои произведения и доколко са увредени.

Картини от колекцията на Васил Божков вече са в Националната галерия (видео)

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.