Студенти създадоха офроуд автомобил на слънчева енергия. Той премина 1000 километра през предизвикателните терени на Мароко. Колата е създадена от група студенти от Техническия университет в Айндховен, пише The Guardian.
Такси на автопилот побърка клиентите си (видео)
Управлявайки превозното средство, наречено „Stella Terra“, екипът преминава през сухи речни корита, гъсти гори, стръмни планински пътеки и пустинни пясъци, като по този начин демонстрира възможностите му. Панелите на покрива на двуместния автомобил му осигуряват енергийна самодостатъчност, с обхват от над 630 километра в слънчев ден. Максималната му скорост е 90 мили в час (145 км / ч) и тежи само 1200 кг (1,2 тона).
Установено е, че специално изработеният преобразувател на автомобила за слънчеви панели е 97% ефективен при превръщането на слънчевата светлина, абсорбирана от фотоволтаичните им клетки, в електрически заряд. Stella Terra е една трета по-ефективна от първоначално предвиденото.
„Надяваме се, че може да бъде вдъхновение за производители на автомобили като Land Rover и BMW, и да я превърнат в по-устойчива индустрия”, каза техническият директор Боб ван Гинкел, 24г.
Браво! Очакваме скоро да създадат и автомобили за градска среда само на слънчева енергия!