Скоро ще създаваме музика с гласовете на любимите си изпълнители. Платформата YouTube иска да пусне функция с изкуствен интелект, която да позволява на потребителите да създават песни с гласовете на известни музиканти, но все още не е получил необходимите права. Стрийминг платформата се нуждае от правата върху гласовете на певците, за да обучи изкуствения си интелект да ги имитира, съобщи Bloomberg, цитиран от Business Insider.
Платформата се надяваше да пусне инструмента миналия месец, заедно с набор от нови функции, задвижвани от AI, за които каза, че ще „разширят границите на творческото изразяване“.
Новите инструменти са насочени към рационализиране на творческия процес за потребителите на YouTube. Едзиният ще позволи на създателите автоматично да добавят видео или изображение, генерирано от AI, към своя фон.
Музикалната функция дава възможност на потребителите на YouTube да пресъздадат всяка песен с гласа на любимия си музикант. Или да създадат изцяло нова музика, копираща певец.
Функцията обаче е забавена поради продължаващи дискусии със звукозаписни компании.
YouTube се нуждае от права върху гласовете на певците, за да обучи своя AI да ги имитира. Това означава значителни правни предизвикателства относно собствеността и разпределението на приходите.
Разрешаването на тези проблеми може да помогне за създаването на рамка, която оформя връзката между изкуствения интелект и музикалната индустрия.
Александър Рос, адвокат по музика и авторско право, каза по-рано пред Insider, че създателите на творби с изкуствен интелект може да нарушават закона.
„Ако създавате запис с намерението да подведете хората да си мислят, че това е истинското нещо – че това е Риана, например, тогава това се нарича твърдение за прехвърляне, вие предавате това за оригинала“, обяснява адвокатът.
Изпълнителите също са се намесили в дискусията, особено след като кавър версиите, генерирани от AI, използващи техните гласове, заляха интернет.
Песен, генерирана от изкуствен интелект, озаглавена „Heart on My Sleeve“, стана вайръл по-рано тази година поради точното имитиране на вокалните стилове на Drake и The Weeknd.
В този случай песента е била свалена от стрийминг платформи като Spotify. Сигнализирайки за неизбежността на тази технология, изпълнителният директор Даниел Ек наскоро обяви, че музиката, генерирана от AI, няма да бъде забранена на неговата платформа.
Междувременно три големи музикални издатели заведоха дело в сряда срещу AI платформата Anthropic. Искът е за използване на защитени с авторски права текстове за обучение на нейния софтуер.
Някои създатели са избрали да възприемат методите за музикално производство, подпомагани от AI, вместо да им се противопоставят.
Колко изкуствен интелект е прекалено много изкуствен интелект във филмите на Холивуд?
Граймс, електронният музикант и бивш партньор на Илон Мъск, създаде цял албум с помощта на AI. Тя каза, че ще раздели хонорара с всеки, който е одобрен да издаде песен, използвайки AI имитация на нейния глас.
Тя създаде платформа с отворен код, наречена Elf.Tech, за да произвежда AI вокали, които звучат като нейния глас.