Дружества, свързани с Христо Ковачки, дължат на държавата близо 24 милиона лева. Това съобщава организацията "Грийнпийс". Данните са придобити от Националната агенция за приходите (НАП) след запитване по Закона за достъп до обществена информация.
Средствата са неплатени задължения за данъци и осигуровки от 19 дружества, свързани с Ковачки. Държавата няма да си ги събере, защото срокът за това вече е изтекъл към началото на октомври.
Сумата на неплатените задължения с изтекла давност нараства значително за последните три години. Към края на 2020 г. те са били 10 млн. лв.
Задълженията засягат осем мини за добив на въглища и единайсет въглищни централи и топлофикации.
"Сред тези дружества са някои от най-старите и замърсяващи предприятия в българската енергетика: ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово, ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград, ТЕЦ "Република" в Перник, ТЕЦ "Бобов дол" в Големо село, които регулярно обгазяват съседните населени места със серен диоксид и прах. Тези компании представляват само един от Осемте кръга на Въглищната империя на "Ковачки", пишат от "Грийнпийс".
Опростените задължения са на сметката на шест от компаниите. От НАП не уточняват кои точно с аргумента, че така опазват данъчната и осигурителната информация за конкретните фирми.
Организацията посочва още, че през последната година 17 компании от Въглищната империя са натрупали просрочени задължения към НАП в размер на 7.7 млн. лв. Сред тях са ТЕЦ-овете "Брикел", "Бобов дол" и "Марица 3", топлофикациите във Велико Търново, Враца, Габрово, Плевен, Сливен, както и търговецът на ток "Гранд енерджи дистрибюшън", срещу който тече съдебно дело за обявяване в несъстоятелност.
От "Грийнпийс" допълват, че в периода от 1.7.2022 г. до 2.10.2023 г. от НАП са събрали 38 млн. лв. по процедури за погасяване на просрочените задължения на мини и тецове от кръга "Ковачки".
Коментарът на “Господарите”
От “Господарите” подкрепяме всички усилия за по-чиста и запазена природа. Миньорите и енергитиците подписаха споразумение с правителството и протестите им приключиха, но щетите, причинявани от замърсяването на родните ТЕЦ-ове, продължават да се трупат.
За пример ТЕЦ “Марица Изток 2″ е в топ 10 на най-големите замърсители в Европа. За сметка на това пък приходите ѝ се увеличават до 4 млрд. лв по данни за тази година. Това е така, тъй като тя е част от схемата за търговия с емисии въглероден диоксид (ETS) в Европа.
Заплахи към активисти срещу замърсяването от ТЕЦ “Брикел” (РЕПОРТАЖ)
Гъст черен дим се извива от комин на ТЕЦ “Русе-Изток” (видео)
ТЕЦ “Брикел” отново бълва черен дим, няма кой да спре замърсяването (видео)
ТЕЦ ,,Бобов дол” с окончателно потвърдена санкция
“Пелетигейт”: Фирма, свързана с Делян Добрев, е получавала значителни суми от ТЕЦ „Марица 3“ за фиктивни доставки на биомаса (видео)
Крайно време е държавата да се заеме сериозно с този проблем и да използва усвояваните средства за обновяването на съоръженията. Така поне може да се намали отпечатъка, който тежката индустрия оставя.