Готвят "метанови ограничения" за вноса на природен газ в Европа. Европейската комисия подготвя предложение да се наложат ограничения за емисиите на метан, свързани с вноса на газ в ЕС. Планира се мярката да бъде въведена от 2030 г., информира Дневник. Това е ход, който ще окаже натиск върху доставчици на изкопаеми горива от чужбина, като САЩ например, да намалят изтичането на мощния затоплящ планетата газ.
Метанът е основният компонент на природния газ, който страните изгарят в електроцентрали и за отопление на домове. Освен това е парников газ и е смятан за втората по значение причина за изменението на климата след въглеродния диоксид.
Проектът за новото изискване вероятно идва в отговор на натиска от страна на Европейския парламент и някои големи страни от ЕС, включително Франция, в продължаващите в момента преговори за закон, насочен към емисиите на метан в блока.
Монблан, най-високият връх в Западна Европа, се смалява (видео)
Новото предложение ще изисква от чуждестранните доставчици на природен газ да ограничат емисиите на метан в атмосферата от течове в петролната и газовата инфраструктура.
"Ще има стимули този режим да се спазва предвид съображенията за сигурност на доставките". Това се казва в проектопредложението, направено по време на преговорите на ЕС по предстоящия закон за намаляване на метана, информира Reuters.
Ако проектопредложението бъде одобрено, комисията ще изложи подробностите в "акт за прилагане" на по-късна дата.
В краткосрочен план метанът има по-силен ефект на затопляне на планетата от CO2, но и напуска атмосферата по-бързо.
Учените казват, че бързото намаляване на емисиите на метан е от решаващо значение през това десетилетие, ако светът иска да ограничи глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий и да избегне най-опустошителните последици.
Източниците на доставки на газ в Европа се промениха значително през последните две години. Ббившият водещ доставчик на газ Русия намали количеството през 2022 г. след нахлуването си в Украйна.
Норвегия стана най-големият доставчик на газ за ЕС миналата година. Нейното производство на изкопаеми горива има сред най-ниските емисии на метан в света.
Европейските държави се опитват да постигнат споразумение по закона за метана преди срещата на върха на ООН за климата COP28. Тя започва на 30 ноември.