Български лекар отказва да напусне Газа, за да помага на пострадалите. 36-имата български граждани и техните семейства, които бяха изведени от Ивицата Газа, вече са в Кайро. Те са част от първата група, на която беше позволено да напусне палестинската територия.
Около 4 часа сутринта в четвъртък всички са пристигнали в Кайро. Били са настанени в различни хотели и апартаменти, научаваме от репортаж на bTV. Българският лекар е останал, тъй като иска да помага на пострадалите. Жена му и детето му обаче са част от групата, която вече е в Египет.
Аля, бременната му в осмия месец съпруга, и 4-годишната Сийка пристигат на границата с Египет в 7 сутринта. Пред тях има около 500 човека, чакат до 7:30 вечерта. Изоставят дом, приятели и роднини. Багаж нямат. Но знаят, че трябва да поемат на път. И заради роденото, и заради все още нероденото им дете. А разликата усещат още с преминаването на египетска земя - няма бомби, има ток, има вода, има храна, има всичко.
Свързваме се и със Сашар. Тя и близначката ѝ Самар са родени в България, но едва 4-годишни напускат страната ни и заминават за Газа. Майка им е българка, баща им – турчин.
Вече и двете не говорят български. Сестрите са женени за двама братя. Имат общо 4 деца. Най-малкото на 3 месеца. Най-голямото на 7 години.
Сега опитват да стигнат до България, където живее майката на сестрите.
„Тръгнахме с колата ни. Прекосихме пътя до Газа, но беше много опасно, бяхме изплашени“, казват българските граждани.
На границата чакат с часове. А от другата страна вече ги чакат представители на българското посолство в Кайро. Заедно изчакват и останалите в списъка да преминат на египетска територия и цялата група потегля към Кайро с автобус.
„Сега сме в Кайро. В един апартамент, близо до българското посолство“, посочват българите.
Консулът им е казал, че ще им даде 1 ден да си починат и след това ще говорят.
Близначките казват, че не знаят как ще продължи животът им. Не знаят какво ще работят у нас, но и не са сигурни дали някога ще могат да се върнат в Газа.
А Аля знае - детето трябва да се роди на мирна земя. Кога Сашар, Самар, Аля и семействата им обаче ще пристигнат у нас - и те самите все още не знаят.
До края на деня се очаква 600 чужденци и палестинци с двойно гражданство да напуснат Ивицата Газа през граничния пункт „Рафа“. Евакуираните ранени палестинци вече са настанени в египетски болници.
„Тук съм с моя брат, той помагаше на деца при една бомбардировка и израелска ракета откъсна крака му“, казва жител на Газа.
Израелската армия продължава сухопътната операция в северната част на Ивицата.
При бомбардировка срещу позиции на „Хамас“ в бежанския лагер Бурейж южно от град Газа са загинали 15 цивилни. Израелското командване съобщи за по-голям брой заложници, държани в плен от терористичната организация.
„Семейства имат близки в плен. Повтарям – 242. Наша първостепенна национална задача е да ги върнем у дома“, посочва вицеадмирал Даниел Хагари.
16 от общо 35 болници в Ивицата Газа вече не могат да работят поради липсата на гориво. Израел продължава да блокира такива доставки, тъй като може да попаднат в ръцете на "Хамас".
“Вагнер” може да предостави система за противовъздушна отбрана на “Хизбула”