Заради спор между БДЖ и завод за ремонт на вагони стотици хора остават без работа. Повече от 100 души са били изпратени на борсата и остават без препитание в навечерието на коледните и новогодишни празници. Причината е, че вагонно-ремонтният завод в Дряново затваря врати.
Управата на завода обвинява БДЖ в неизпълнение на договори. От Български железници пък обвиняват завода, че не е изпълнил договор от 2021 г., приключил през април 2023 г., въпреки че са били изплатени 7 милиона лева за предаването на 15 вагона.
БДЖ е напът да премине в частния сектор
„През 2021 г. стартирахме договора и наистина тогавашното ръководство осигури в бърз порядък да се изплати сумата по аванса. В рамките на много кратък срок от време, в порядъка от 8 месеца, ние разбработихме техническа и технологична документация, която позволява изработването не на 15, а на 100 вагона, заяви в ефира на NOVA управителят за завода в Дряново - Валери Димитров.
"През декември същата година показахме прототипа, но възложителят не присъства. Впоследствие се стигна до забавяне поради пандемията и забавени поръчки от външни контрагенти, тъй като ние внасяме продукти, които в България не се произвеждат”. Това обясни Димитров.
Уволниха борда на директорите на БДЖ
Той твърди, че заводът единствено е поискал удължаване на срока за изпълнение. "Не сме искали да се увеличава цената или нещо друго”, добави управителят.
Димитров е категоричен, че нито една обществена поръчка, която са обявили от БДЖ, не е изпълнена. Той заяви, че ще бъде започната процедура срещу държавната железница.
Коментарът на "Господарите"
Кой е прав и кой е крив в този спор не става ясно, но това, което е ясно е, че толкова много хора остават без препитание точно преди най-трудния период от годината. От БДЖ са доказали през годините, че работят по един модел, без значение под чие ръководство са. Въпреки редицата програми, по които се отпускат средства, българските граждани продължават да се сблъскват с многочасови закъснения, да се возят в мизерни условия или изобщо влакът да не дойде.