България е на последно място в ЕС по отделени средства за здравеопазване. Около 4-4,5% се заделят от обществени средства според различните данни от БВП. А за да достигнем средното за Европа - 8-9%, се доплаща от финансите на българските граждани. Това заяви председателят на Български лекарски съюз д-р Иван Маджаров пред NOVA.
Работи бавно: Денков отстрани заместник-министъра на здравеопазването
На конгреса на БЛС, който се проведе в петък и събота, е станало ясно, че България не е най-черната овца в света. "С нашите 4,5% от обществените средства достъпността, която осигуряваме на българските граждани. И възможността да използват съвременните достижения на медицината, не е лоша”, смята д-р Маджаров.
Председателят на БЛС препоръча да се направи анализ какво би се случило след 5-10 години. Като задължително да се отчетат предизвикателствата в кадровата политика. Според д-р Маджаров България вече е в криза заради липсата на специални по здравни грижи. Но до 4-5 години тя ще се усети най-силно при лекарите. "Мисля, че което и да е управление, което и да е мнозинство, трябва да се обърне с лице към кадровата си политика в здравеопазването. И след това като структура да се опита да предприеме необходимите мерки за изместване на тежестта на здравните грижи към първичната помощ. Към извънболнична помощ, към еднодневните услуги за българските граждани”, посочи той.
Електронните рецепти
Д-р Маджаров обясни още, че не е имало проблем с електронните рецепти. А е имало ненавременно внезапно въвеждане на задължение за два типа медикаменти без преди това да са отчетени проблемите, които са съществували в двугодишния период на вече създадена електронна рецепта. “Трябваше някой да си направи труда първо да анализира защо не се използва. И тогава да се опитва да я въведе задължително за даден тип медикамент“.
“Мисля, че за този тип предписания, ако правилно се постъпва следващата година, няма да говорим като за задължително, а като приоритетно и предпочитано от всички лекари и фармацевти”, смята д-р Маджаров.
Факт е, че българското здравеопазване страда от безхаберието и несериозното отношение на държавата. Време е нещо да се промени. Не бива кадрите ни да отиват в чужбина заради по-добро отношение и заплащане!