Сигнализирай!

„Лошото момче“ на ЕС тласка Общността към ръба на пропастта заради Украйна

Gospodari.com
Gospodari.com
02.12.2023 г.
59
0

„Лошото момче“ на ЕС тласка Общността към ръба на пропастта заради Украйна. Назряващата политическа криза е напът да закипи на срещата на върха в средата на декември, когато лидерите на ЕС трябва да вземат историческо решение за присъединяване на Украйна към клуба на 27-те държави и да подпишат ключово бюджетно споразумение за хвърляне на спасителен пояс от 50 милиарда евро на Киев. Срещата трябва да даде сигнал на САЩ, че въпреки политическото разсейване около войната в Близкия изток, ЕС е напълно ангажиран с Украйна, пише Politico.

Тези надежди изглежда ще бъдат попарени от Виктор Орбан, който поддържа близки отношения с руския диктатор Владимир Путин. Унгарският премиер е смятан и за подкопаващ демокрацията и върховенството на закона в Унгария. Той настоява целият политически и финансов процес да бъде спрян, докато лидерите не се съгласят на цялостен преглед на подкрепата на ЕС за Киев.

Това създава огромно главоболие на лидерите на ЕС. Въпреки че Унгария представлява само 2 процента от населението на ЕС, Орбан може да държи блока като заложник, тъй като той трябва да действа единодушно по отношение на големите стратегически решения. А те едва ли са по-големи от започването на преговори за присъединяване с Украйна.

Това далеч не е първият път, в който Орбан спира работата на ЕС. Всъщност той е най-гласният противник на санкциите срещу Русия откакто Путин анексира Крим през 2014 г. Но този път е различно, коментират дипломати и служители на ЕС.

Вървим към голяма криза“, казва служител на ЕС, пожелал анонимност. Висш дипломат предупреди, че това може да се превърне в „един от най-трудните Европейски съвети“.

Орбан играе дълга игра, казва Петер Креко, директор на базирания в Будапеща Институт за политически капитал. И допълва: „Орбан чакаше Европа да разбере, че не е възможно да спечели войната в Украйна и че Киев трябва да направи отстъпки. (…) Сега той чувства, че времето му идва, защото умората от Украйна нараства в общественото мнение в много страни от ЕС“.

На теория на масата има ядрен вариант– такъв, който би извадил Унгария от политическите решения на ЕС. Но страните смятат, че аварийният кабел е токсичен поради прецедента, който би довел до разединението и фрагментацията на ЕС. Засега изглежда, че европейските лидери възприемат обичайния си подход на угодничество на „лошото момче“ на ЕС, за да се опитат да измислят компромис.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, чиято работа е да сключва споразумения между 27-те лидери, ръководи кротко търсенето на компромис. Той пътува до Будапеща по-рано тази седмица за интензивна двучасова дискусия с Орбан. Въпреки че срещата не постигна пробив, беше полезно да се разберат опасенията на Орбан, казва друг служител на ЕС.

Всичко опира до парите

Някои дипломати от ЕС тълкуват заплахите на Орбан като стратегия за засилване на натиска върху Европейската комисия, която задържа 13 милиарда евро от фондовете на ЕС за Унгария поради опасения, че страната не отговаря на стандартите на ЕС за върховенство на закона.

Други са на мнение, че е грешка да не се погледне отвъд. Орбан отдавна поставя под въпрос стратегията на ЕС за Украйна. Но до голяма степен беше игнориран или представян като марионетка на руския президент Владимир Путин.

Гледахме го, изумени, но може би не отделихме достатъчно време, за да го изслушаме“, признава втори високопоставен дипломат от ЕС.

Все по-често лидерът на партията „Фидес“ е изолиран в Брюксел.

Предишни миротворци като бившия германски канцлер Ангела Меркел или други, шепнещи на Орбан от така наречената Вишеградска четворка – Словакия, Полша, Унгария и Чехия, вече ги няма. Очакваното завръщане на Доналд Туск за Полша, проевропейски и антируски лидер, само ще повиши статута на Орбан като самотен противник.

Няма вече кой да вразумява Орбан. Сега той подкопава ЕС отвътре“, казва друг служител на ЕС.

Снимка: iStock

Оръжията на масата

Докато разочарованието расте, ЕС премисля как да се справи с унгарските заплахи. На теория Брюксел може да използва така наречената процедура на ЕС по член 7 срещу Унгария. Тя се използва, когато се смята, че дадена страна е изложена на риск от нарушаване на основните ценности на блока. Процедурата понякога се нарича "ядрената опция" на ЕС. Тя предвижда най-сериозната политическа санкция, която блокът може да наложи - спиране правото на глас по решения на ЕС.

Заради тежки последици има въздържания тази опция да се въведе срещу Унгария. Когато лидерите на ЕС въведоха „дипломатически санкции“ срещу Австрия през 2000 г., след като партията на австрийския крайнодесен лидер Йорг Хайдер влезе в коалицията, това имаше обратен ефект. Много австрийци бяха ядосани на намесата на ЕС и настроенията против Общността скочиха. Санкциите бяха отменени по-късно същата година.

Сега в Брюксел има усещане, че член 7 може да предизвика подобна обратна реакция в Будапеща, подхранвайки популизма и в по-дългосрочен план дори потенциално да предизвика ефект на снежната топка, водещ до нежелано излизане на Унгария от блока.

Затова дипломатите удвояват усилията си да заобиколят унгарското вето.

Единият вариант е да се разделят 50 милиарда евро от 2024 г. до 2027 г. за Украйна на по-малки суми на годишна база. Критици предупреждават, че този вариант няма да постигне целта да предложи по-голяма предвидимост и сигурност на затруднените публични финанси на Украйна. Това също би изпратило лош политически сигнал - ако ЕС не може да поеме дългосрочен ангажимент към Украйна, тогава как може да поиска от САЩ да направят същото?

Същата дилема важи и за планираната военна помощ от ЕС. Страните от ЕС биха могли да използват двустранни споразумения, вместо структури на ЕС като Европейския механизъм за подпомагане на мира, за да изпратят военна помощ на Украйна. И все пак това би означавало, че ЕС като такъв не играе роля в предоставянето на оръжия, признание за безсилие, което е трудно за преглъщане и наранява единството на ЕС спрямо Киев.

„Очевидно“ е, че нараства загрижеността относно политическата подкрепа на ЕС за Украйна. Това казва външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис пред Politico. „Първо това беше Унгария, сега повече страни се съмняват дали има път“ , допълва тя.

Снимка: iStock

Все по-често Брюксел се притеснява и от дългата игра на Орбан.

Има постоянен поток от атаки, идващи от Будапеща срещу Брюксел. По въпроси, вариращи от демократичен дефицит до културни войни относно миграционната политика на ЕС. Последният пример е агресивна евроскептична рекламна кампания, включваща плакати, насочени към самата председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Плакатите показват фон дер Лайен до Александър Сорос, син на Джордж Сорос, председател на фондациите "Отворено общество", с репликата: "Нека не танцуваме на мелодията, която те подсвиркват!"

Никой не се чувства комфортно предвид случващото се в Унгария“, каза комисарят по бюджета Йоханес Хан пред репортери в четвъртък.

„Стратегическо оттегляне“: Приемането на България и Румъния в Шенген няма да се гласува в началото на декември

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.