Сигнализирай!

Конституционният съд се произнесе за текстове в Изборния кодекс

Gospodari.com
Gospodari.com
07.12.2023 г.
62
0

Конституционният съд се произнесе за текстове в Изборния кодекс. Съдът обяви решението си по дело, образувано по искане на народни представители от 48-то Народно събрание. Това става ясно от съобщение, публикувано на сайта на съда. Депутати от „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ обжалваха промени, приети в началото на декември 2022 г.

С днешното си решение Конституционният съд одобри два текста от Изборния кодекс за правилни. Другите са обявени за противоконституционни и отхвърлени.

Първият предвижда, че в секциите в чужбина не се провежда машинно гласуване, ако ЦИК не е намерила човек, говорещ български език, който да поддържа устройството. Според съда може да се гласува навсякъде машинно, без да има техническо лице, което владее български език.

Другата, обявена частично за противоконституционна разпоредба на Изборния кодекс, е на чл. 213б, ал. 1. Тя е свързана с условието да се предоставя изходният код на лица, посочени от партиите и коалициите, „получили над 4% от гласовете на последните проведени парламентарни избори“, пише bTV. Според съда всички партии и коалиции имат достъп до изходния код и документите на машините, които са участвали в последните парламентарни избори.

Конституционният съд отхвърля искането на народните представителите да се обяви за противоконституционно условието гражданите в секции с под триста избиратели да нямат възможността да избират дали да гласуват с хартиена бюлетина, или чрез машина. Също така се отхвърля искането да бъде обявено за противоконституционно СИК да отчита резултатите от машинното гласуване, като преброява бюлетините от машинното гласуване.

Обжалват поправките в Изборния кодекс, наложени от хартиената коалиция

Искането на народните представители беше внесено в Конституционния съд на 27 януари. Тогава Никола Минчев от ПП обясни, че се оспорва въвеждането на избор пред част от гражданите как да гласуват. С хартиена бюлетина или с въведената „бюлетина, отпечатана на машина“. Той посочи, че този избор стои само пред част от избирателите. За друга, тези в секциите с под 300 избиратели, те нямат право на избор.

Конституционният съд не вижда проблем в превръщането на машините за гласуване в принтери

В края на април 2021 г. за първи път в България беше въведено изцяло машинно гласуване в секциите с над 300 избиратели, припомня Свободна Европа. То беше предложено от "Има такъв народ" и беше подкрепено от БСП, "Демократична България" и "Изправи се! Мутри, вън!".

Причини за това бяха високият процент невалидни бюлетини, както и проблеми при броенето на гласовете от секционните избирателни комисии. Така например на местните избори през 2019 г., които се проведоха само с хартиени бюлетини, невалидните гласове за общински съветници бяха близо половин милион от общо пуснатите над 3 млн. бюлетини.

На 1 декември 2022 г. БСП, ГЕРБ и ДПС приеха промени в Изборния кодекс. С тях те отново върнаха хартиената бюлетина и броенето на гласове на ръка. Машините за гласуване останаха част от процеса, но само като устройства, които принтират бюлетини, тъй като тези гласове също ще бъдат ръчно преброявани.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.