Руският президент Владимир Путин обяви, че ще се кандидатира за пети мандат като президент на Русия, предаде Reuters. Той наследи президентския пост от Борис Елцин в последния ден на 1999 г. Владимир Путин е бил президент по-дълго време, от който и да е друг управник на Русия след Йосиф Сталин.
71-годишният Путин се кандидатира за президентския пост за пети път. Ако бъде избран на изборите през 2024, това ще му гарантира оставането начело на Русия още 6 години, до 2030 г.
Съобщението на Путин идва ден, след като официални лица определиха 15-17 март 2024 г. като дати за президентските избори в Русия.
„Ще бъда с народа и ще се кандидатирам за поста президент“, каза Путин в изказване, излъчено по руска телевизия.
Официалният говорител на Кремъл Дмитрий Песков каза, че "удивителен" брой хора искат Путин да продължи да бъде лидер.
След почти четвърт век на власт Путин все още се ползва с широка подкрепа, въпреки че започна война в Украйна.
Той няма видим наследник
За 71-годишния Путин изборите са формалност: с подкрепата на държавата, държавните медии и почти никакво обществено недоволство, той със сигурност ще спечели.
Опозиционните политици представят изборите като смокинов лист на демокрацията, който украсява това, което те виждат като корумпираната диктатура на Русия на Путин.
Шепа други незаплашителни кандидати ще бъдат издигнати да се състезават срещу Путин. И ще загубят както обикновено, казват те, в това, което се превърна във внимателно управлявана имитация на демокрация, посочва Reuters.
Продължаващите години репресии срещу опоненти и критици, подсилени от нови закони за „фалшивите новини“ и „дискредитирането на армията“, доведе до това, че критиците получиха дълги присъди или избягаха в чужбина.
Поддръжниците на Путин отхвърлят този анализ. Те посочват някои независими проучвания, които показват, че президентът се радва на одобрение от над 80%. Казват, че Путин е възстановил реда и част от влиянието, което Русия е загубила по време на хаоса от разпадането на СССР.
Путин вече е решил дали да се кандидатира на президентските избори
Русия на Путин
Въпреки че Путин може да не се сблъска с истинска конкуренция на изборите, той е изправен пред най-сериозния набор от предизвикателства, с които се е сблъсквал всеки ръководител на Кремъл, откакто Михаил Горбачов се бори с разпадащия се Съветски съюз преди повече от три десетилетия.
Войната в Украйна предизвика най-голямата конфронтация със Запада след Кубинската ракетна криза от 1962 г. Западните санкции причиниха най-големия външен шок на руската икономика от десетилетия насам. Путин пък се сблъска с неуспешен бунт на най-мощния наемник в Русия Евгений Пригожин през юни.
Пригожин беше убит в самолетна катастрофа два месеца след деня на бунта. След бунта Путин затегна контрола си.
Западът представя Путин като военнопрестъпник и диктатор. Путин обаче представя войната като част от много по-широка борба за нов световен ред със Съединените щати, която според кремълския елит има за цел да разцепи Русия, да заграби нейните огромни природни ресурси и след това да се обърне към уреждане на сметки с Китай.
Въпреки че залогът на Путин за кратка победоносна война през февруари 2022 г. се провали, Западът също не успя да постигне своите публично заявени цели: да победи Русия на бойното поле, да прогони руските войски от Украйна и да разпали опозицията срещу Путин.
Стотици хиляди руски и украински мъже са убити или ранени във войната. Нито една от страните не публикува броя на загиналите.
Контраофанзивата на Украйна тази година не успя да постигне значими печалби. Русия все още контролира около 17,5% от украинската територия, а Путин е по-сигурен от всякога.
В Москва Путин злорадства за провала на санкциите на Запада. Русия прогнозира, че нейната икономика от 2,1 трилиона долара ще расте по-бързо тази година от еврозоната или Съединените щати. Вторият по големина износител на петрол в света продава петрола си по целия свят.