Сигнализирай!

Отново отлагат построяването на Националната детска болница

Gospodari.com
Gospodari.com
11.12.2023 г.
88
0

Отново отлагат построяването на Националната детска болница. В началото на мандата си премиерът Денков обяви, че до март 2024 г. трябва да бъде обявена обществена поръчка за строеж на националната детска болница в столичния кв. "Горна баня". В най-добрия случай обаче закъснението ще е с малко над година, става известно от съобщение на здравното ведомство, пише Дневник.

Има напредък с Националната детска болница (видео)

Проектът за строеж на детска болница не е спиран, обяви здравният министър (видео)

В него става ясно още, че седмица след провеждането е обявено, че на извънредно заседание на 4 декември, в присъствието на министъра на здравеопазването Христо Хинков. Изпълнителният директор на държавната компания, която отговаря за проекта, Николай Борисов е запознал Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница с план-графика на дейностите по проекта.

Според плана до края на декември 2023 г. трябва да бъде предоставен анализ "Оценка на нуждите за създаване на Национална педиатрична болница в град София", изпълнен от екип на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). В същия период - до края на годината, предстои и сключването на споразумение с банката за предоставяне на безвъзмездна техническа помощ по изготвянето на три доклада. "Структура, обхват и капацитет" на Националната педиатрична болница (НПБ), техническо задание) и "Обхват на оборудване и обзавеждане". Заданията трябва да бъдат изпълнени в срок от 6 месеца след подписване на споразумението. Според плана на служебния кабинет, който започна инициативата за строеж на болницата в "Горна баня", заданието трябваше да е готово до края на тази година.

Какво предстои?

Паралелно трябва да бъде изготвено геоложко и хидрогеоложко проучване на терена. А след приключване на процедурите по обжалване на обществената поръчка, ще започне и събарянето на съществуващите сгради в определения терен. Зададените срокове за проучването на терена и събарянето на сградите са съответно 12 и 28 седмици от датата на започване. Т.е. събарянето се очаква да приключи около началото на 2025 г.

След това предстои издаването на виза за проектиране на бъдещия обект. Когато документът бъде издаден ще се премине към обявяване на процедура по избор на проектант и авторски надзор на болничен комплекс. Заложеният срок за проектирането на Националната детска болница е 5-6 месеца. При готов проект, той следва да получи одобрение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което издава и разрешението за строеж. На базата на това разрешение се обявява процедура за избор на изпълнител за изграждането на болницата, която грубо може да бъде очаквана след средата на 2025 г.

Срокът за строеж на бъдещата Национална педиатрична болница е 28 месеца. Междувременно следва да бъдат обявени и процедури за избор на доставчици за оборудване и обзавеждане.

Историята на инициативата

Идеята за изграждане на Национална детска болница е подета през 2004 г. През 2011 г. влиза в сила подробен устройствен план (ПУП) за зоната на цялата Медицинска академия с предвиден строеж на нова сграда за детска болница с височина 20 метра. През 2018 г. ГЕРБ предлага болница "Лозенец" да стане педиатрия, но идеята се отхвърля. А през 2019 г. Министерството на здравеопазването обявява обществена поръчка за детска болница. Свързана с недостроения корпус на територията на "Александровска", чийто груб строеж е "замразен" с десетилетия. През 2020 г. е сключен договор с изпълнител - консорциумът "Детско здраве" начело със строителната компания "Главболгарстрой". Той обаче предвижда реконструкция на съществуващия строеж, а не неговото събаряне.

След продължило с месеци недоволство на граждански организации, лекари и архитекти през 2020 г. бившият премиер Бойко Борисов разпореди скелето да бъде съборено и строежът да започне "на чисто". Тогавашният здравен министър Кирил Ананиев съобщи, че независимо от новите условия болницата ще се строи в рамките на вече сключения договор. През тази година служебният екип на Министерството на здравеопазването намери основание за прекратяване на договора в изразена позиция на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, че е недопустимо изработването на подробен устройствен план за уреждане на градоустройствения статут на незавършения строеж.

Освободено ръководство

На 5 юли 2021 г. здравното ведомство изиска от своето дружество "Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД. На него през 2020 г. беше прехвърлена отговорността за строежа на детската болница. В едномесечен срок да прекрати договора с консорциума "Детско здраве". В края на юли обаче изпълнителният директор на строителната компания "Главболгарстрой" Мая Пенчева заяви, че консорциумът не е уведомен за прекратяването на договора с МЗ. Впоследствие стана известно, че държавната инвестиционна кампания е отказала да прекрати договора. Затова ръководството ѝ ще бъде освободено.

"Договорът е нищожен, той е останал и без предмет. Той не може да бъде изпълнен във вида си, в който е сключен", заяви бившият здравен министър Кацаров. И добави, че не се дължат неустойки по него. По думите му авансово платените по него пари (9 млн. лв.) ще бъдат върнати на държавата, "но не можем да върнем загубеното време - две години", каза преди месеци Кацаров. Всички документи, събрани по казуса с националната детска болница, бяха изпратени на специализираната прокуратура за извършване на проверка.

Поредни промени в ръководството

Екипът на Кацаров предложи нова национална детска болница да се строи на територията на болница "Лозенец". Но след протести на лекари идеята бе отхвърлена. През юни миналата година здравният министър от кабинета "Петков" проф. Асена Сербезова изпрати резултати от извършената проверка в "Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД в прокуратурата. Заради констатирани нарушения тя смени ръководството на дружеството. За председател на съвета на директорите бе определен адв. Веселин Варчев, а за изпълнителен директор Елена Пенева-Златкова.

През 2022 г. граждански организации и лекари настояха новата болница да е готова за 4 години. Служебният кабинет на Гълъб Донев избра през ноември 2022 г. парцел в столичния кв. "Горна баня" в близост до Специализираната болница по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев" за строеж на болницата.

В края на септември директорът на "Здравна инвестиционна компания за детска болница" проф. Елена Пенева бе освободена от здравния министър Христо Хинков. Мотивите на Хинков бяха "неудовлетвореност от отчетността на свършената работа".

Дългоочакваната национална детска болница

Идеята за строеж на национална детска болница е налице от поне 30 години, но досега не е реализирана. Скелет на сградата се издига призрачно в двора на Александровската болница, занемарен от години. Според експерти той вече не е подходящ, за да задоволи нуждите на едно съвременно лечебно заведение.

Обществена поръчка бе обявена през юли 2019 г. по инициатива на тогавашния здравен министър Кирил Ананиев от ГЕРБ. Правителството тогава обозначи болницата като “обект от национално значение”. През август същата година експерти сигнализираха за пропуски в поръчката и я обжалваха. От Камарата на архитектите настояха поръчката да бъде спряна.

До този момент единственото уточнено е мястото, на което трябва да се построи болницата. Но до там. Развитието се протаква с дни, месеци и години. Време, което можеше да бъде оползотворено, за да просъществува най-накрая първата национална детска болница. Предвид колко страдат повечето детски отделения във всички държавни болници. Остава ни само надеждата и стискането силно на палци, че от другата година обещанията на това правителство ще се сбъднат. И болницата ще бъде факт!

Как националната детска болница се превърна в най-упоритата мечта?

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.