Служители на общинско дружество останаха без работа след като свидетелстваха срещу шефа си. Изпълнителният директор на ВиК Бургас освободи осем експерти в сряда, дни след като са дали показания срещу него в разследване на "Икономическа полиция", става ясно от репортаж на NOVA. Всеки от тях е заемал отговорна позиция. Преди две седмици при полицейска операция са иззети документи, а изпълнителният директор е бил обвинен в злоупотреби.
Първо е била освободена главният юрисконсулт на ВиК Бургас Десислава Златева. Мотивът за всички уволнения е „подбор на екип” по Кодекса на труда.
„За нас изненадата е, че последните 4 месеца, откакто той е на работа, не сме били упреквани, че не работим добре с него. След влизане на „Икономическа полиция”, всички бяхме викани за разпит в качеството на свидетели.”, говори Златева.
Освен незаконно уволнен, бившият шеф на Сметната палата се оказа и незаконно спрян да се върне на поста
На разпита от „Икономическа полиция” тя не е скрила нищо от дейността на изпълнителния директор и на ръководител отдел „Административен”. Тя смята че има действия и бездействия на ръководството, довели до ощетяване на дружеството.
Друга освободена - Йорданка Керанкова, ръководител отдел „Обществени поръчки”, е отказала да се съобрази с незаконосъобразни критерии за обявяване на обществени поръчки.
Ръководителят на европейския проект за 450 милиона европейски средства Иван Тодоров също е уволнен. Той също е бил разпитван и след това е освободен от директора.
Заместник-началникът на район Бургас не е имал контакт с новия директор от назначаването му през август месец, но въпреки това е освободен.
Директорът Цветан Мирчев не е открит за коментар.
Коментарът на "Господарите"
Класически пример за това как се действа в България - с бухалка срещу тези, които посмеят да си отворят устата. Призоваваме отговорните институции да разследват действията на директора и да ги включат към разследването за злоупотреби.