Москва преследва известен руски писател за тероризъм, предаде "Сега". Русия добави Борис Акунин в списъка на терористите и екстремистите на Росфинмониторинг.
Росфинмониторинг е службата, която се бори срещу прането на пари и срещу средствата, придобити от тероризъм.
Борис Акунин е псевдонимът на 67-годишния писател. Той фигурира в списъка с истинското си име Григорий Чхартишвили. От 10 години живее в Западна Европа - предимно Великобритания и Франция. Не е тайна, че е силно критичен към режима на Путин.
Акунин е японист. Бил е сред ръководителите на известното списание "Иностранная литература" дълъг период от време. Известни са криминалните му произведения с главен герой Ераст Фандорин.
Акунин има задълбочени интереси по руска история. Има издадени 9 тома "История на руската държава". Издателството, с което работи в Русия преди известно спира да разпространява няговите произведения.
Няколко часа преди съобщението на Русфинмониторинг Акунин публикува в Telegram откъс от 10-ия том, който обхваща периода на Ленин и Сталин, тъй като не знае дали ще бъде издаден скоро в Русия.
Руската независима медия "Медиазона" отбелязва, че в списъка до името на Чхартишвили има звездичка. Това означава, че срещу него се води криминално разследване за екстремистка дейност. Досега не е съобщавано да е разследван.
В същото време прокремълските медии, позовавайки се на източници в службите за сигурност, съобщават, че срещу Акунин се води разследване "за разпространение на лъжи за руската армия и призиви за екстремистка дейност". Въпреки това писателят все още не е обявен за издирване.
Акунин е обявен за писател на годината в Русия през 2000 г. Тиражите на книгите му в Русия надхвърлят 10 милиона екземпляра. Произведенията му са преведени на български, английски, немски, френски, италиански, японски и други езици.
Потвърдиха присъдата на Навални за екстремизъм
Случаят “Навални”
Случаят на Акунин напомня на най-известния опозиционер на Путин - Алексей Навалани. Той също беше вписан в регистъра на терористите и екстремистите. Навални излежаваше присъди от общо 11 и половина години в наказателна колония за измама и други обвинения, които според него са скалъпени, за да го накарат да млъкне.
Той бе изправен пред нови обвинения в “екстремизъм”, които удължиха присъдата му до 19 години затвор. Правозащитни групи и западни правителства гледат на Навални като на политически затворник. Кремъл отрича това, като редовно отказва да коментира случая му и насочва въпроси за него към съдилищата и затворническата служба.