Вътрешният министър отговаря уклончиво на въпроси за полицейското насилие на футболния протест. МВР твърди, че не е имало полицаи без отличителни знаци или с маски. Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов е провокиран от въпросите на депутата от "Продължаваме промяната-Демократична България" Ивайло Мирчев. Темата на тяхната "дискусия" е ескалацията на простеста на футболните фенове от 16 ноември и неадекватното поведение на полицията.
Клуб "Z" публикува отговорите на министър Стоянов. Ето какво каза той по отношение на протеста.:
- Вярно ли е, че жандармеристите по време на протеста не са носели отличителни знаци и служебни номера, които се изискват по закон? Ако да, каква отговорност ще поемете Вие като министър на вътрешните работи?
От отчетите на ръководители на участващи структурни звена от Главна дирекция “Жандармерия, специални операции и борба с тероризма” няма докладвани случаи на служители, които по време на протеста не са носели отличителни знаци и индивидуални идентификационни номера.
- Карали ли са полицаи присъстващи журналисти на протеста от 16 ноември да трият снимков и/или видео материал, заснел действията на МВР? Забранявали ли са полицаи на журналисти да снимат по време на протеста?
В МВР няма постъпила информация за подобни действия. Няма и информация полицейски служители да са забранявали на журналисти да снимат по време на протеста.
- Вярно ли е, че е оказано полицейско насилие върху непълнолетни граждани в заведение, намиращо се в близост до сградата на МВР?
Назначена е комисия от служители на дирекция “Инспекторат” в главна дирекция “Национална полиция”, която извършва проверка на правомерността на действията на служителите на МВР при организацията, подготовката и изпълнението на мероприятията по осигуряване на охрана на обществения ред по време на протеста срещу ръководството на БФС. В хода на проверката ще бъде изследван и въпросът относно наличие на неправомерна употреба на физическа сила и помощни средства от страна на служители на Министерството на вътрешните работи спрямо гражданите.
- Според медийни публикации полицаи са оказали насилие върху 19 годишно момиче по време на протеста от 16 ноември. По-късно то е продължило в сградата на 1 РПУ. Назначило ли е министерството вътрешна проверка по случая?
На 16 ноември в сградата на 1 РПУ са доведени лица, в това число и 19-годишно лице от женски пол, които са задържани от служители на отдел “Специализирани полицейски сили” към СДВР и разпределени в районното управление за проверка и прилагане на законоустановените норми. След отпадане на необходимостта от задържане, те са освовобдени.
Четиримата задържани са транспортирани от лекарски екип, придружен от полицейски служител до Пирогов. На жената е извършен обстоен медицински преглед, след което същата е върната в сградата на 1 РПУ. След отпадане на основанията за нейното задържане, в 04:15 часа на 17 ноември същата е освободена. В МВР на 23 ноември 2023 г. е постъпило постановление от СРП, с което на дирекция “Вътрешна сигурност” се възлагат действия по постъпил сигнал от 19 годишно лице от женски пол за нанесени удари от полицейски служители по време на протестите.
- Ще извърши ли министерството вътрешна проверка по изброените в позицията на АЕЖ случаи? Както и други случаи на полицейско насилие върху представители на медиите от протеста срещу ръководството на БФС на 16 ноември? Колко обучения са проведени относно начинът, по който трябва да се отнасят към присъстващи на подобни събития журналисти?
Тематичните планове за провеждане на професионална подготовка за 2023 г. са включени следните теми.:
- Тактика на действие на полицейските служители при охрана на мероприятия и правомерно използване на физическа сила и помощни средства.
- Ред и условия за провеждане на масови мероприятия, опазване на общински имоти и вещи.
- Действия на полицейските служители при охрана на масови мероприятия. Особености при охраната на спортни мероприятия.
През 2022 г. в Главна дирекция “Национална полиция” е сформирана работна група относно проучване на препоръка на ЕК по въпроси за медийния плурализъм и свобода на медиите с фокус върху защитата на журналистите. На заседанията на работната група е поставен и въпросът, касаещ необходимостта от визуална идентификация на журналистите. Това е необходимо условие за тяхната безопасност.
В хода на проведените срещи е изразено становщие от представители на медиите, че носенето на отличителни знаци, разкриващи професионалната принадлежност е предпоставка да бъде упражнен натиск върху мирогледа и собствените им убеждения. В тази връзка продължава работата по установяване на ефективна комуникация с журналистите. Както и представяне на ясна, навременна и коректна информация относно мерките за сигурност, предприети от МВР по време на масови събирания.
- Има ли запис на сбиването между агитките на Левски и ЦСКА, за което твърдите, че е началото на провокацията и повод МВР да отвърне със сила? Колко от задържаните са съпричастни с хвърляне на камъни и запалителни вещества? Колко досъдебни производства за хулиганство са образувани и има ли вече наказани?
Структурите на МВР не разполагат с видеозаписи от сбиване между привърженици на футболните клубове Левски и ЦСКА по време на протеста. Преди и по време на протеста от служители на СДВР са задържани 38 лица за съпричастност към извършени противообществени прояви. Образувани са 5 досъдебни производства, както и едно следствено дело.
- Назначената по Ваша заповед комисия от служители на дирекция “Инспекторат” и Главна дирекция “Национална полиция” би трябвало да извърши проверка на действията на служителите на министерството по време на протеста. Какви специфични дейности ще извършва комисията? В какъв срок можем да очакваме резултати от нейната проверка?
Към настоящия момент се извършва следното:
- Изследва се законовата, подзаконовата и вътрешноведомствената нормативна уредба, регламентираща дейностите - предмет на проверката.
- Изискани са и се анализират изготвените документи във връзка с конкретното мерпориятие - планове, заповеди, графици, справки, анализи, преписки, образувани във връзка със задържането на лица, докладни записки и др.
- Предоставени са на комисията относими към проведеното охранително мероприятие публикации, репортажи и видеоматериали, публикувани в медиите и в интернет.
- Изискани са и е създадена организация за преглед на предоставени от Столична община и структурите на МВР видеозаписи, заснети в района на събитията.
- Продължава провеждането на беседи и приемането на писмени сведения от ръководни и други служители на МВР.
- Проверяват се проведените инструктажи, дадени разпореждания с акцент употребата на физическа сила и помощни средства, изпълнение на задачите и др.
- Изискана е информация от структурите на МВР за всички получени сигнали, касаещи осъществено полицейско насилие.
- Изискани са и са прослушани подадените по радиоефира разпореждания на съответните ръководители и докладите на участниците в охранителното мероприятие.
- Изискана е и се обработва информация и материали, относими към предмета на проверката, от областните дирекции на МВР. От тях са придадени сили и средства на СДВР за участие в охранителното мероприятие.
Резултат от проверката се очаква до края на месец януари 2024 г.
- Какви мерки и действия са предприети, за намаляване на случаите на полицейско насилие?
През 2021 е променена Инструкцията за вида на личния знак. Служителите на МВР вече имат задължение да поставят индивидуалните си идентификационни номера както върху определеното за сезона униформено облекло. Така и върху връхното униформено облекло, включително и на специалното оборудване.
През 2021 специално създадена работна група изготвя два плана - План с теоретични и практически знания за повишаване нивото на професионална компетентност на служителите при изпълнение на задачи, свързани с опазване и възстановяване на обществения ред, както и тактика за действие на полицейските структури при охрана на мероприятия и правомерно използване на помощни средства за обучение на служители на ръководни длъжности (1) и на изпълнителни длъжности (2) на Жандармерията, СДВР и ОДМВР. За тяхното изпълнение са проведени учебни занятия през 2022 и 2023 г. Периодично се провеждат практични и теоретични обучения по отношение на тактическите действия при охрана на мероприятия.
- Какво е наложило използването на водно оръдие? Постигнати ли са резултати от използването му?
По време на протеста срещу ръководството на БФС е използвана водометна машина, тъй като около 18:25 ч. на мястото на обявения протест напрежението ескалира. Голяма част от протестиращите фенове опитват да преодолеят полицейския кордон.
Действията на феновете преминават в грубо нарушаване на обществения ред, започват да рушат общинско и частно имущество, изваждат тротоарни плочки и павета, чупят антипаркинг колчета и знаци, увреждат паркирани автомобили.
След многократни предупреждения и разпореждания, отправени от високоговорящо устройство от екипажа на машината, оборудвана с водно оръдие, спрямо протестиращите е използвана помощно средство с контролирана водна струя. Като същата е работила много пъти под пълната и мощност и е насочена над протестиращите. С цел запазване на живота и здравето им, при спазване на всички нормативни изисквания.
- Какви задачи са поставени на подразделенията и служителите при планирането на операцията? Как се организира взаимодействието между различните подразделения? Кой е разрешил използването на маски от полицейските служители? Кой управлява силите и средствата на място на протеста?
Конкретните задачи на участващите подразделения, както и на служителите, пряко ангажирани в специализираната полицейска операция са поставени съгласно изготвения план-разстановка и в изпълнение на действащите нормативни документи.
За координиране на действията е назначен Временен оперативен щаб. Проведен е инструктаж на ръководителите, които са провели такъв на служителите. От извършения строеви преглед е установено, че всички служители са били с разпоредената за сезона униформа. С отличителни надписи и индивидуални идентификационни номера. От отчетите на ръководителите няма докладвани случаи за служители, които са носели маска.
Коментарът на "Господарите"
От отговорите на министър Стоянов правим извод, че много голяма част от информацията умишлено бива изкривена или дори спестявана. Няма постъпили данни за полицейско насилие над журналисти? Ние от "Господарите" имаме документирано такова, като дори нашият репортер Дани Йорданов отнесе няколко палки от "служителите на реда". Няма постъпила информация за полицаи, носещи маски? Десетки такива кадри бяха разпространени в интернет пространството. Полицаите били инструктирани да не превишават правомощията си, освен ако не се наложи? Явно изразяването на активна гражданска позиция е достатъчно основание "органите на реда" да пребиват до неузнаваемост гражданите, които всъщност трябва да ЗАЩИТАВАТ.
Ясно е защо Калин Стоянов отговаря уклончиво. Ясна обаче е и картината след този паметен ден не само за българския футбол, но и за цялото българско общество. Полиция, която бие народа си, а после дори отрича подобни действия, не е полиция, която може да опази народа си. Напротив! - защото ние помним:
“Дано да умреш”: Пребит от полицията със зловещ разказ за протеста срещу БФС (РЕПОРТАЖ)
“Дойдоха, набиха ни и си тръгнаха”: Говори пострадал от полицейско насилие по време на протеста срещу БФС (РЕПОРТАЖ)
Полицията нападна нашия екип на протеста срещу Боби Михайлов, има и други ранени (видео)
19-годишно момиче е било пребито от четирима полицаи след протеста срещу БФС (видео)
Полицейското насилие достигна ново дъно по време на протеста срещу БФС (видео)
Мъж разказва как безпричинно е бил нападнат от полицаи по време на протеста срещу Боби Михайлов (видео)
Полицейски произвол, агресия и наглост по време на протеста срещу Боби Михайлов (Коментарът на “Господарите”)
Бити деца и журналисти разказват за полицейската агресия на протеста (видео)
Столична община отказа на АЕЖ достъп до охранителните камери на протеста срещу БФС
Повече примери от полицейското насилие може да видите в новия епизод на “Господари на Уеба”.