Владимир Путин позволи информационно затъмнение за „икономически значими“ субекти. Руският президент подписа указ, който позволява на организациите, които властите смятат за икономически значими, да избягват разкриването на информация за дейността си. По този начин Москва се стреми да ограничи излагането си на западни санкции, съобщи Reuters.
Русия започна да укрива някои данни малко след като инвазията в Украйна през февруари 2022 г. Някои статистически данни за петрола и газа, както и подробности за федералния бюджет останаха недостъпни, а на банките беше наредено да ограничат информацията.
Новият указ от 27 януари разширява набора от субекти, които могат да избегнат контрол. Документът дава на "икономически значими организации" и техните собственици правото да спрат разкриването на информация.
Путин официално е кандидат за президент на Русия
Определението „икономически значимо“ се появи за първи път в руското законодателство през 2023 г. Описано е от длъжностни лица като приложимо към компании, които са от съществено значение за гарантирането на икономическия суверенитет и сигурност на Русия.
Списъкът на компаниите, за които е преценено, че отговарят на условията за определяне, все още не е съставен.
Съгласно постановлението компаниите и лицата, считани за икономически значими, ще трябва да уведомят регулаторите за правото си да не разкриват информация и да предоставят някои подробности на властите. Тези данни обаче няма да бъдат публикувани.
Русия вече е най-санкционираната страна в света с 16 077 санкции срещу руски физически и юридически лица. Те са в сила в момента. Това е близо шест пъти повече, отколкото преди да признае Луганска и Донецка област за независими на 22 февруари 2022 г. Това показват данните на Castellum.AI, допълва Дневник.
Преди нахлуването на Русия в Украйна Иран беше най-санкционираната държава в историята. Тя бе с 3616 активни санкции от Съединените щати, ООН, ЕС. Също от страни като Австралия, Канада, Индия и Израел.