Сигнализирай!

АЕЦ "Козлодуй" ще плати 25 000 лева заради делото-шамар срещу своя служителка

Gospodari.com
Gospodari.com
06.02.2024 г.
141
0

АЕЦ "Козлодуй" е осъдена да плати 25 000 лв. разноски по делото-шамар, което беше завела срещу служителката си Наталия Станчева, съобщава "СЕГА". Това се вижда от определението на Окръжния съд във Враца от 19 януари, с което абсурдният процес е прекратен.

След като около делото-шамар се вдигна шум, държавната компания се отказа от иска за 500 000 лв. срещу Станчева и майка ѝ. С него тя претендираше неимуществени вреди заради заявленията за достъп до обществена информация, подавани от двете жени. За да стартира делото, АЕЦ плати 20 000 лв. държавни такси.

С оттеглянето на иска АЕЦ ще трябва да покрие разноските за адвокат на Станчева. А те са такива заради размера на търсеното от компанията обезщетение. Станчева е платила на адвоката си още при подписването на договора за правна защита и съдействие. Затова и с прекратяването на делото, съдът определя АЕЦ да платят на Станчева 25 000 лв. Това на практика ще покрие разходите ѝ по делото-шамар, за която тя разказа, че е финансирала със заеми. Делата-шамари са процеси, с които привидно се търси правосъдие, но всъщност целят да стреснат и затворят устата на граждански активисти и журналисти.

АЕЦ “Козлодуй” се отказа от “делото-шамар” срещу бившата си служителка

През 2023 г. Наталия Станчева получи авторитетната наградата "Златен ключ" на Програма достъп до информация за активно използване на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). В мотивите за номинацията ѝ е записано, че с последователност и упоритост тя е успяла да накара институциите да признаят, че в АЕЦ „Козлодуй“ се извършват неразрешени медико-диагностични дейности в нерегистрирано лечебно заведение в нарушение на разпоредбите на Закона за лечебните заведения. В резултат дейността на Службата по трудова медицина на АЕЦ, действаща като незаконен ДКЦ, е спряна, и са издадени задължителни предписания към изпълнителния директор на електроцентралата.

Наталия Станчева

Станчева коментира, че целта на заявленията ѝ е била да разкрие, че на площадката на АЕЦ съществува незаконна поликлиника

"Това не са мои твърдения, това са констатациите на контролните органи", коментира тя. И изрази възмущение, че контролните органи на практика са отказали да довършат работата си. Станчева и досега работи в АЕЦ. Инженер там е и съпругът ѝ. Тя очаква скоро и двамата да бъдат уволнени.

"РЗИ, Националният център по радиобиологична и радиационна защита, както и медицинският надзор независимо един от друг издадоха задължителни предписания да се регистрира незаконната медицинска дейност. И след това заспаха, нищо не се случи.", посочва Станчева и съжали, че няма как институциите да бъдат накарани да си свършат работата.

"Явно това е непостижимо в България.", въздъхва тя.

Контролните медицински прегледи на работещите в централата би трябвало да се осъществяват от независима страна. Когато се правят от медицинско заведение, което е част от АЕЦ, се повдига въпросът за обективността им. И дали се получава реална представа за здравословното състояние на персонала. Станчева обаче няма доказателства за обратното.

"Работещите в АЕЦ са обхванати от страх и мълчат. Защото това може да се използва против тях. Дори и да са болни и да ги изкарват здрави или обратно, ще си мълчат, за да си получават заплатите.", убедена е тя.

Станчева е разочарована, че вече близо месец след като около случая ѝ се разшумя, в АЕЦ продължава да функционира служба по трудова медицина, макар и де юре да е закрита

Де факто целият персонал и всички дейности са прехвърлени в новосъздадения на 15 януари отдел "Медицинско осигуряване и медицинско наблюдение". В него са преместени шефът на службата, старша сестра, 18 лекари, 13 фелдшери, 12 медицински сестри, 1 акушерка, трима лаборанти, трима рехабилитатори, 7 шофьори на линейка и един санитар - общо 60 души. Прегледи правят от невролог, УНГ, офталмолог, дерматолог, психиатър, интернист, хирург, радиобилог, акушер-гинеколог.

"Редно беше службата да престане да действа, да се узакони. Толкова ли много искам - да бъде регистрирано едно лечебно заведение.", казва тя.

На сайта на АЕЦ и до днес е ценоразписът на услугите на медицинската служба. Тя се ползва и от външни фирми и организации. Според Станчева това означава, че всеки в държавата може да поиска да се прегледа в АЕЦ.

Междувременно Станчева е осъдена да плати 1000 лв. на Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ)

Това са разноските на центъра за адвокат, направени по дело за достъп до обществена информация, водено от медицинската сестра. Станчева сега се притеснява как ще намери сумата, за да плати, преди срещу нея да бъде образувано изпълнително дело.

Решението от 21 януари т.г. е на Административния съд в Кюстендил. Той приема, че НЦРРЗ правилно е отказал на Станчева да получи предписание и протокол за извършена проверка на АЕЦ "Козлодуй" от юни 2022 г. Съдия Иван Демиревски обяснява, че контролната дейност не била обществена информация. Цитира се и отказът на АЕЦ НЦРРЗ да предостави информацията на Станчева, защото тя злоупотребявала с правата си.

"Подателят на сигнал за нарушение на задължителни хигиенни мерки не е страна в административното производство и не може да получава документи от административната преписка. Протоколът от извършена проверка не подлежи на съобщаване, връчване или предоставяне на копие на трето лице, чиито права и интереси не се засягат с него.", казва съдът.

Любопитна подробност е, че по сходен казус - дело за достъп до констативен протокол на РЗИ-Враца от проверка в АЕЦ за извършващо дейност лечебно заведение, само че друг съдия - Игнат Колчев от Административния в Смолян, е наредил, че информацията е обществена.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.