Денков: Предлагаме нов меморандум, който да подпишем със земеделците. Това заяви премиерът на съвместен брифинг с министъра на земеделието и храните Кирил Вътев в Министерския съвет.
"Имаме готовност с основните точки в новия меморандум, който предлагаме да подпишем със земеделските производители. Очакваме всички представители на сектора в сряда в 18:00 ч., за да продължим разговора и да финализираме споразумението", обяви Николай Денков.
„Целта е ясна – максимално бързо отпушване на процеса, който ще позволи на правителството да подпомогне зърнопроизводителите, които са претърпели загуби през 2023 г. Всеки ден в протести забавя тази възможност, която могат да получат”, допълни той.
Министър-председателят посочи най-важните точки в проектомеморандума, с който призовава българските производители да се върнат на масата за преговори:
Първо, по отношение на законодателните промени, които секторът очаква, земеделците имат пълната подкрепа на правителството. Исканията им са справедливи. Подготвят се седем законопроекта, пет от тях ще бъдат представени за обществено обсъждане през февруари и март.
Второ, правителството ще преговаря с ЕК, заедно със земеделските производители, по исканията им за облекчаване на новите изисквания.
И трето, подкрепят се производителите срещу опитите за пълно освобождаване на вноса на слънчогледово семе за България.
Предлага се вместо данъчна декларация да се въведе опростен механизъм за оценка на финансовите резултати на земеделците. Така ще се ускори процеса и стопанствата ще могат да получат нужните им субсидии възможно най-скоро.
Над 20 организации излязоха на протест пред Министерството на земеделието (видео)
Според протестиращите липсва компетентна икономическа експертиза, тъй като годишната данъчна декларация за последната година не можела да покаже загубите на земеделските производители, които нарастват през последните три години. Денков подчерта, че това ще се отнася само за стопанствата, които са на загуба през 2023 г.
"Предлагаме тази опростена процедура. Ще бъде подготвена справка, която ще зададе типовете разходи и приходи, които трябва да бъдат отчетени чрез съответните документи", допълни той.
По повод исканата оставка на Кирил Вътев самият той коментира, че това е политически натиск, на който не смята, че е коректно да се откликва. „Ако хората, които взимат това решение, поискат да остана – ще продължа. Ако решат да си тръгна – ще си отида”, заяви той.
Видео: NOVA