Според мащабно изследване на варненски учени, Варненско-Белославското езеро е замърсено от 3 до 7 пъти над стандартните норми. На какво се дължи това и има ли сериозна опасност коментират за БНТ проф. Тодор Ганчев - Технически университет - Варна и д-р Ивалена Георгиева.
"Ние в продължение на няколко месеца изследвахме проби от тинята. Насочеността на нашето изследване беше да установим дали има наличие на тежки метали и нефтени продукти. Като цяло езерото е добре, но има определени зони, в които има повишени нива на мед, живак и на други метали.", обяснява проф. Ганчев.
Повдигнаха обвинение на бившия кмет на Варна Иван Портних
Той посочва, че в различните зони на езерото замърсеността варира в определени точки. На този етап се опитват да направят проект за прочистване на езерото. Най-блогоприятният сценарий е предприемането на мащабни действия за прочистване на езерото, защото по този начин то ще може да бъде използвано за туризъм и за аквакултури.
Коментарът на "Господарите"
Въпреки че Варненското езеро е защитена територия, то продължава да се замърсява от отходни канали и изхвърляне на вторични материали. Крайно време е отговорните институции да направят необходимите проверки и да се заемат с почистване на водите.
Докато властимащите взаимно се сочат с пръст за крадените пари и провалените обществени поръчка, горите ни биват незаконно изсичани, плажовете ни - превръщани в хотели и паркинги, а реките и езерата ни се използват за бунища.
След замърсяването на река Марица има високи стойности на нитрати, нитрити и амониев азот (видео)
“Евронюз” излезе с репортаж за огромното замърсяване на река Искър край Своге (видео)
Незаконна сеч стои в основата на наводненията и в Етрополе (видео)
Шофьори превърнаха дюните в Созопол в паркинг (видео)
Крайно време е и цялостното опазване на българската природа да стане приоритет на държавата, а не само да се маркира дейност, за да се заглуши общественото негодувание.