Сигнализирай!

Официално: Спират застрояването на 500 метра зад екоплажовете по Черноморието

Gospodari.com
Gospodari.com
09.02.2024 г.
68
0

Забрана за бъдещо строителство на 500 м зад плажовете за природосъобразен туризъм - Иракли, Бяла - Карадере, Корал. Това предвиждат приетите днес на второ чете промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

Промените са внесени от Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски на 26 септември. С тях се цели спиране на възможностите за строителство в близост до екоплажовете по Българското Черноморие, защита на дюните и завишени санкции за неправомерно поставени преместваеми обекти, както и по-добрата им регулация.

Законопроектът беше приет в началото на декември от парламента на първо четене.

Законопроектът за защита на Черноморието от застрояване мина на първо четене

Отхвърлено беше предложението на Даниела Божинова от ПП-ДБ за включването на още девет плажа за природосъобразен туризъм. Не бе прието и друго нейно предложение - 500-те метра да станат 1 км от границите на плажовете.

Не се прие и предложението ѝ плажовете, които са извън населени места, но попадат в защитени зони, да бъдат включени в промените в ЗУЧК.

източник: istockphoto

В законопроекта е предвидено дюните да получат по-висока защита

Забранява се нарушаването на целостта, увреждането, заравняването на подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни, попадащи в границите на зона "А", зона "Б" или в урбанизираните територии на населените места след границите на зона "А" освен в случаите на разрешено строителство.

В законопроекта са предвидени и завишени санкции за неправомерно поставени преместваеми обекти на територията на трите плажа или прилежащата им акватория, както и по-добрата им регулация. Ще се възпрепядства и поставянето на огради. Поставянето на преместваемите обекти като фургони и барчета вече ще се одобряват от министъра на регионалното развитие. Досега това се случваше през министъра на туризма.

По време на дебатите по проектозакона Коста Стоянов от "Възраждане" напомни, че общият брой на морските плажове в страната е 429. Голяма част от тях попадат в Натура 2000 или са в границите на природни резервати.

Коментарът на "Господарите"

След като от години "заинтересовани частни лица" съсипват родните ни плажове, властта най-после се сети, че трябва да промени законодателството.
Какво значение обаче има това, при положение, че то, тъй или иначе, не се спазва. Замесените все така си плащат, за да си спестят главоболията и глобите.

Въпреки че законопроектът е крачка в правилната посока, новите предложения оставят и вратички за своеволия и имат нужда от доуточнения. Като например какво ще се случва с вече съществуващите постройки?

Не е засегнат проблемът с наводненията, незаконната сеч и замърсяването на плажовете. Не е ясно и защо само 3 плажа попадат в обхвата на проектозакона, вместо да бъдат включени и други.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.