Сигнализирай!

САЩ забрани четенето на близо 6000 книги

Gospodari.com
Gospodari.com
02.03.2024 г.
63
0

САЩ забрани четенето на близо 6000 книги. За две години в американските училища са били премахнати 5894 книги, като 40% от тези абсурдни забрани са издадени в щата Флорида, пише The Guardian.

8-годишно българче е прочело над 120 книги за година (видео)

Данните са за периода юли 2021 - юни 2023. И са публикувани в доклад на неправителствената организация ПЕН Америка (PEN America). Процесът бързо ескалира - през учебната 2022/2023 са забранени 3362 книги. Това е с 33% повече от предходната година, когато в '’черния списък'' попадат 1557 заглавия.

Забранените книги през последната година са най-често от жанра young adults или литература за тийнейджъри. Почти половината (48%) разискват теми, свързани с тормоз и насилие. А 42% обхващат въпроси, свързани със здравето и благосъстоянието на младежите. Това включва съдържание, посветено на психичното здраве, тормоза. Самоубийствата, злоупотребата с наркотични вещества. Както и книги, в които се обсъждат сексуалното благополучие и пубертетът. Около 30% проследяват съдбата на цветнокожи протагонисти и/или се борят с теми, свързани с расизма. Също 30% имат главен герой с различна от хетеросексуалната сексуалност. Често се среща (в 29%) и темата за смъртта и загубата на близък.

Сред най-забраняваните автори са популярните и в България Сара Дж. Маас (автор на “Стъкленият трон” и “Двор от рози и бодли”), Маргарет Атууд (“Разказът на прислужницата”). Джон Грийн (“Къде си, Аляска?”) и Тони Морисън (“Възлюбена”). Забранен е и бестселърът “Ловецът на хвърчила” на Халед Хосейни.

Забрана за критично мислене

"Тези забрани не защитават учениците, а ги предават", казва Хосейни. Той допълва, че "в условията на демокрация е жизненоважно учениците да се запознават с идеи. Да могат да мислят критично и да чуват гласове, които не са техните собствени. Те трябва да научат, че ще споделят света с хора, които не изглеждат като тях и не звучат като тях. Книгите са чудесен проводник за това."

В центъра на този феномен е щатът Флорида. Там са известни над 1400 случая на цензура върху заглавия. Това надминава всеки друг щат както по брой забрани, така и по обхват на засегнатите училищни райони - общо 33. В окръг Ескамбия (Флорида) през 2023 г. са забранени дори някои копия на речници и енциклопедии. Под претекст, че съдържат описания на "сексуално поведение". Сред тях е даже книгата “Рекордите на Гинес”.

След Флорида се нарежда Тексас, където в 12 района са наложени 625 забрани за четене на книги. Мисури и Юта също са свидетели на значителна цензура, съответно с 333 и 281 забранени книги. Пенсилвания допълва челната петица със 186 регистрирани забрани на книги, разпределени в 7 окръга.

снимка: iStock

Учениците протестират

В анкета на Ipsos/NPR от май 2023 г. 65% от американците заявяват, че са против забраната на книгите от училищните съвети. А 69% са против забраната на книгите от щатските законодатели. И все пак забраните на книги продължават да се разпространяват. Провежданите от PEN America изследвания и анализи сочат два влиятелни фактора, които стоят зад това: групи за защита на правата на учениците, организирани предимно от родители и, все по-често, щатското законодателство. Групите често разчитат на провокативна реторика при описване на определени книги, разпалвайки общественото недоволство и оказвайки натиск върху училищните съвети.

Добрата новина е, че се увеличават и усилията на учениците да се противопоставят на подобни забрани с протести, изказвания пред училищните съвети и създаване на организации за защита на достъпа до литература в училищата. Един от учениците заяви, че забраната на книги ще означава, че "децата на бъдещето ще знаят много малко за това какъв е реалният свят".

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.