Медийната свобода в ЕС е гарантирана с първи по рода си закон. Европейският закон за свободата на медиите ще започне да се прилага през 2025 г. Текстът беше приет от евродепутатите на пленарната сесия на европарламента в Страсбург с 464 гласа „за”, 92 „против” и 65 „въздържал се”.
Законът е първият такъв, поради факта, че правомощията на ЕС в областта на медиите в момента са предимно по отношение на аудио-визуалните медии и не обхващат печата, онлайн медиите и социалните мрежи.
Нововъведенията задължават властите да бранят независимостта на медиите от правителствен, политически, икономически и частен натиск. Законът ще забрани всички форми на намеса в редакционните решения. Той ще има за цел да защити журналистите, притискани да огласят източниците си на информация. Както и да не бъдат следени от шпионски софтуери.
С такива политици, такава свобода на медиите (Коментарът на “Господарите”)
Властите трябва да осигурят още:
- Гарантиране на финансови ресурси за обществените медии и насърчаване на прозрачността при назначаването на техните ръководители и членовете на управителните съвети
- Разкриване на собствениците на медиите
- Въвеждане на предпазни мерки срещу неоправдано премахване от онлайн платформи от медийно съдържание
- Въвеждане на право на персонализиране на медийното предлагане на устройства и интерфейс
- Осигуряване на по-прозрачна методология за измерване на аудиторията
- Установяване на правила за разпределяне на държавна реклама в медиите.
Законът предвижда и създаване на нов независим Европейски съвет за медийни услуги. Той ще следи за прилагането на закона и ще издава становища за въздействието на концентрациите на медийния пазар върху функционирането на вътрешния пазар на медийни услуги в отделните държави.
Един от докладчиците на Европейския парламент, София Ин 'Т Велт ("Обнови Европа", Нидерландия), обаче каза, че основната слабост на готовия текст е, че той акцентира върху закрилата на журналистите от външен натиск. Тя подчерта, че натискът, който им се оказва, идва основно от правителствата. Тя призова Европейската комисия да следи строго за спазването му. А не да делегира контрола на националните медийни регулатори, "защото те често са нарушителите".