Всеки може да изведе чуждо дете зад граница след влизането ни в Шенген. Този факт изключително притеснява родителите.
Досега не се разрешаваше напускане на страната на малолетни и непълнолетни лица, които нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници или попечители, съгласно българския Закон за личните документи.
Според новите разпоредби обаче в Шегнен могат да пътуват без декларация за съгласие от родител за напускане на страната всички малолетни (до 14 г.) и непълнолетни (между 14 и 18 г.) български граждани. Това означава, че всеки пълнолетен може да изведе детето ни зад граница.
В случай на проблем с попечителството, има процедура от районния съд за издаване на заповед детето да не пътува в чужбина. Това е в случай, че има родител, който не желае детето му да пътува с другия родител. При всички останали случаи детето може свободно да пътува с придружител според разпоредбите на шенгенското законодателство.
Тази "свобода" предизвика сериозни притеснения сред родителите. Адвокати, занимаващи се със семейно право и домашно насилие, апелират да се предприемат мерки, които да предотвратят извеждането на деца извън пределите на страната ни от напълно непознати хора.
Река Дунав – част от Шенген или не? (видео)
Според адвокат Добромира Полименова родителите трябва да проявят по-голямо внимание. По нейни думи, ако едно дете не се държи необичайно, службите няма как да разберат, че то бива извеждано насилствено от страната.
"След влизането ни във въздушно-морското пространство вече няма да има паспортен контрол в рамките на Шенген. Всеки чужд човек може да изведе детето ви и няма кой да провери това. Ако самото дете се държи нормално и не буди подозрение, няма причина да бъде спрян възрастният човек, който го води и да му провери документите. Това е огромно притеснение за мен, като майка и юрист", споделя тя.
"Единственият вариант е България да предвиди изключение от правилото без декларация, а след това да се прецени дали има постоянна мярка. По законен ред е много трудно да бъде проверено дали едно дете е изведено правомерно", обясни пред NOVA юристът.
Коментарът на "Господарите"
Фактът, че абсолютно всеки непознат пълнолетен може да изведе детето ни зад граница наистина е изключително притеснителен. Трудно би се установило дали едно дете е принудено против волята му. Това се остнася особено за малките деца, които все още не могат да говорят. Редно е да се обърне по-сериозно внимание на шенгенските разпоредби в името на безопасността на нашите деца!