Ако искате да спрете цигарите, България не е вашето място. Това е изводът от проучване на онлайн портала Go Smoke Free.
Според него страната ни е на последно място в ЕС (заедно с Великобритания) по предлагани условия за спиране на пушенето.
За проучването са изследвани фактори като процент пушачи, средна цена на цигарите, подкрепа за зависимост от тютюна, брой зони без тютюнев дим. Ползвани са няколко бази данни, включително на Световната здравна организация СЗО.
Франция затяга мерките срещу тютюнопушенето
Говорител на Go Smoke Free коментира: „Отказването на пушенето не е лесен подвиг – изисква много решителност и лична дисциплина. Няма универсален метод. Средата, в която се намирате обаче, може да окаже значително влияние върху вашия успех - край вас пушачите да са малко, да имате достъпна система за подкрепа... - всичко това може да бъде изключително полезно. Данните със сигурност показват кои страни от ЕС правят възможно най-много, за да улеснят отказването от пушенето. Както и разкриват онези, които все още имат много работа”.
Каква е ситуацията у нас?
Най-евтината цена за кутия цигари е 2,77 евро. От населението цели 38% са пушачи (втори най-висок процент в Европа). Липсва заместителна терапия на никотина. Подкрепа за спиране лисва както в болниците, така и в отделните лекарски кабинети. Хърватия, Словения, Гърция и Литва са ни съседи в класирането.
Най-добрата европейска държава за спиране на цигарите е Ирландия. Втора е Швеция, трета - Великобритания. В Ирландия кутията е най-скъпа - 13,43 евро, което е 385% повече от България, която е с най-ниска цена.
Нова Зеландия въвежда едни от най-строгите закони срещу тютюнопушенето
В Швеция пушачите са само 7%. Зоните без тютюнев дим там са много, има пълна забрана за пушене на много обществени места, включително ресторанти. За Великобритания фактор са едва 12-те процента пушачи и цената от 10,26 евро за пакет.
Държавата ни има много по какво да работи за ограничаване на пушенето. Цигарите под всякаква форма са много леснодостъпни у нас, а масово в заведенията е разрешено пушенето. Години наред само се правим, че работим върху проблема, докато в действителност той се задълбочава.