Приемането на еврото в България се отлага, сочат международни доклади. Въпреки че родните политици обещават да влезем в еврозоната от 1 януари 2025 г., това като че ли остава за 2026 г.
ЕК настоява България да таксува камионите според замърсяването
Международната агенция S&P Global потвърди кредитния рейтинг на България в чуждестранна и местна валута на BBB/A-2. Той е с положителна перспектива. Агенцията посочва в своя доклад за страната, че очаква присъединяването на България към валутния съюз да се случи до 18 – 24 месеца. Растат сигналите, че България няма да успее да замени лева с еврото от 1 януари 2025 г. А уж тази дата беше основата цел...
Подобна позиция изрази преди два месеца и другата основна рейтингова агенция – Fitch, пише Economic.bg.
Мнение
"Положителната перспектива отразява нашата гледна точка, че има поне едно към три вероятност България да се присъедини към еврозоната през следващите 24 месеца“, посочва S&P Global.
Според нея формирането на правителство след изборите на 9 юни ще се окаже „сложно“. Но ако бъде избегната политическата безизходица, България ще намери място в еврозоната „през следващите 18 месеца“.
Въпреки това агенцията признава напредъка на България по отношение последния Маастрихтски критерий, който не изпълнява за влизането в еврозоната – а именно инфлацията. В момента показателят на страната е с около 3 пункта над най-ниската инфлация в страните от Европейския съюз. По правило тя може да я превишава само с 1.5 пункта.
Агенцията все пак допуска при продължаващо забавяне на инфлацията възможността да бъде направен компромис за България подобно на този на Хърватия.
Подробности
"Въпреки това, предвид забавянето на вътрешната инфлация, разликата до прага се стеснява и ние предвиждаме възможност за политически компромис по въпроса през следващите няколко месеца, подобно на решението на Еврогрупата за присъединяването на Хърватия към еврозоната през 2022 г. Дори и България да не се присъедини към еврозоната през 2025 г., смятаме, че вероятно ще се отложи само до 1 януари 2026 г.“, се посочва в позицията ѝ.
S&P Global допълва, че може да ревизира в посока надолу рейтинга на България. Особено ако перспективата за влизане във валутния съюз намалее. Това може да се случи при нов политически хаос или подновен инфлационен натиск. За сметка на това при смяна на валутата по всяка вероятност рейтингът на България ще бъде повишен.
Агенцията също така очаква ръст на заплатите и инфлацията тази година след бурните ръстове.
S&P Global отчита и политическите рискове пред усвояването на европейски средства.