НАСА има план за спасяване на човечеството при една от възможните глобални катастрофи. Става дума за последствията, ако супервулканът Йелоустоун изригне и дали това би било край за света, какъвто го познаваме.
В света има само 14 супервулкана, всеки от които е способен да предизвика изригване, което може да има глобални последици. Един от тях е Йелоустоунският супервулкан или Йелоустоунската калдера. Той е разположен в националния парк Йелоустоун в Уайоминг, САЩ.
Супервулканът се е образувал в резултат на 3 суперизригвания през последните 2,1 милиона години. Вулканизмът на Йелоустоун е сравнително скорошен от геоложка гледна точка. Много малко други супервулкани са преживели толкова големи изригвания за толкова кратък период.
Именно него вулканолозите следят отблизо, тъй като изригването му може да завърши с глобална катастрофа.
Човечеството е оцеляло и се е развивало и след изригването на супервулкана Тоба, твърдят учени
Учени от НАСА през годините също се включиха в наблюденията. Те за първи път стартираха проект за справяне и овладяване на евентуално бъдещо изригване.
Това, което е интереано за плановете на американската космическа агенция, е че те имат за цел не само да спасят света от бедствие, но и да превърнат Йелоустоун в източник на електрическа енергия.
В документи, споделени с BBC през 2017 година, Брайън Уилкокс от Лабораторията за реактивно движение (JPL) на НАСА към Калифорнийския технологичен институт обяснява:
„Бях член на Консултативния съвет на НАСА по планетарна защита, който проучваше начините за защита на планетата от астероиди и комети. По време на това проучване стигнах до заключението, че заплахата от супервулкани е значително по-голяма от заплахата от астероиди или комети."
Най-логичното решение на учените за Йелоустоун е да го охладят.
Йелоустоун по същество е гигантски топлинен генератор с вътрешна мощност, еквивалентна на 6 промишлени електроцентрали. От 60 до 70% от тази топлина се отделя през пукнатините на повърхността в атмосферата.
Останалата топлина се натрупва в магмата, разтваряйки летливи газове в околните скали, което в крайна сметка може да доведе до изригване. В този момент взривното събитие става неизбежно. Според НАСА, ако топлината може да бъде извлечена, вулканът на теория никога няма да изригне.
Стана ясно кое е най-голямото природно бедствие в човешката история
На база проучвания и изчисления, НАСА смята, че топлоотдаването от магмената камера с 35 % би неутрализирало заплахата.
Оттам предлагат метод, който да увеличи количеството на водата във вулкана. Но, разбира се, при толкова голямо предизвикателство, е трудно да се убедят съответните органи. Изграждането на голям акведукт нагоре по склона в планински район би било скъпо и трудно, а хората не искат водата им да се изразходва по такъв начин, коментират учените.
В цял свят хората отчаяно се нуждаят от вода. Затова голям инфраструктурен проект, при който единственият начин за използване на водата е охлаждането на супервулкан, би бил много противоречив.
Ние все пак се надяваме скоро да не се налага човечеството да бъде спасявано от изригването на супервулкан!