Сигнализирай!

Доктори от спешна помощ обяснява как горещината може да ни убие

Gospodari.com
Gospodari.com
23.06.2024 г.
75
0

Доктори от спешна помощ обяснява как горещината може да ни убие. Оказва се всъщност, че критичната опасна точка за човека, изложен на безмилостната жега, е с няколко градуса по-ниска, отколкото смятаха експертите.

“Все едно сме добитък”: Туристи разказват за най-посещаваната дестинация в Европа

Вътрешната температура на тялото в покой обикновено е около 37 градуса по Целзий.

Това е само на 4 по Целзий от топлинен удар, каза Оли Джей, професор в университета в Сидни в Австралия, където ръководи лабораторията по термоергономия.

Д-р Нийл Ганди, директор по спешна медицина в методистката болница в Хюстън, споделя, че по време на горещи вълни всеки, който дойде с температура от 38.8 градуса по Целзий или по-висока и няма ясен източник на инфекция, ще бъде изследван за топлинно изтощение или по-тежък топлинен удар.

Уточнения

Топлината убива по три основни начина, споделя професор Джей, цитиран от Dnes. Обичайният е топлинният удар - критично повишаване на телесната температура, което причинява отказ на органи.

Когато вътрешната телесна температура стане твърде висока, тялото пренасочва кръвния поток към кожата, за да се охлади. Това отклонява кръвта и кислорода далеч от стомаха и червата и може да позволи на токсините, обикновено ограничени в областта на червата, да навлязат в кръвообращението.

"Това предизвиква каскада от ефекти", разкрива Джей. "Тромби, множествена органна недостатъчност и в крайна сметка смърт."

По-големият убиец при топлината е напрежението върху сърцето, особено при хора със сърдечно-съдови заболявания.

Отново започва с прилив на кръв към кожата, за да помогне за отделянето на топлината. Това води до спад на кръвното налягане. Сърцето реагира, като се опитва да изпомпва повече кръв, за да ви предпази от припадък.

"Искате сърцето да върши много повече работа, отколкото обикновено трябва да върши“, казва Джей. За някой със сърдечно заболяване „това е като да тичаш за автобус със скъсано сухожилие.

Без течности

Третият основен начин е опасната дехидратация. Докато хората се потят, те губят течности до степен, която може сериозно да стресира бъбреците.

"Много хора може да не осъзнават опасността", казва д-р Ганди от Хюстън.

"Дехидратацията може да прогресира до шок, причинявайки спиране на органите поради липса на кръв, кислород и хранителни вещества, което води до гърчове и смърт", споделя пък д-р Рене Салас, професор по обществено здраве в Харвардския университет и лекар в спешното отделение в Масачузетската обща болница.

"Дехидратацията може да бъде много опасна и дори смъртоносна за всички, ако се влоши достатъчно – но е особено опасна за тези със заболявания и на определени лекарства", казва Салас.

"Липсата на добра хидратация също намалява притока на кръв и увеличава сърдечните проблеми", добавя Джей.

Топлината влияе и на мозъка. Това може да доведе до объркване или проблеми с мисленето, заявяват няколко лекари.

"Един от първите симптоми, че имате проблеми с жегата, е, ако се объркате", уточнява Крис Еби, професор по обществено здраве и климат от университета във Вашингтон. И става по-голям проблем с напредването на възрастта на хората.

Едно от класическите определения за топлинен удар е телесна температура от 40 градуса по Целзий градуса "в съчетание с когнитивна дисфункция", каза професорът по физиология от Пенсилванския държавен университет У. Лари Кени.

Спасяване

"Влажните горещи вълни убиват много повече хора от сухите горещи вълни", каза Кени.

Топлинният удар е спешен случай и медицинските работници се опитват да охладят жертвата в рамките на 30 минути.

Най-добрият начин: потапяне в студена вода, компреси с лед в подмишниците и слабините или намокрена със студена вода постелка.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.