Сигнализирай!

ЕК настоява Северна Македония да промени конституцията си

Gospodari.com
Gospodari.com
25.06.2024 г.
106
0

Северна Македония трябва да промени конституцията си, както обеща да направи, за да продължи по пътя си към Европейския съюз. Това заяви говорителяг на Европейската комисия Ана Писонеро в отговор на журналистически въпрос. Той беше свързан с изявленията на новото правителство в Скопие, че няма намерение да променя конституцията на страната, за да включи в нея и българите.

"Европейският съвет беше пределно ясен какво се очаква от Северна Македония. Това очевидно е свързано и с конституционните промени, които Северна Македония обеща да осъществи, за да продължи по европейския си път.", добави Ана Писонеро, цитирана от БНТ.

Говорителката има предвид изявленията на новото правителство на Северна Македония. Лидерът на ВМРО–ДПМНЕ Християн Мицкоски поиска промяна на преговорната рамка с ЕС. Той също заяви, че няма да променя конституцията, за да включи в нея и българите.

Източник: istockphoto / Anadolu Agency

Мицкоски вижда в Борисов партньор за промяна в българо-македонските отношения

Мицкоски твърди още, че "пътят, по който се е вървяло досега, е грешен и трябва да се търси решение".

"Готови сме да седнем и да намерим решение с правителството в България. Да поговорим за всичко, за възможните рискове… Недопустими са твърденията, че все още трябва да направим това или онова. Направихме много за европейските ценности, но получихме нула.", заяви той.

Днес Брюксел изрази и съжаление, че някои политици в Северна Македония отказват да използват конституционното име на страната.

"Това беше ясно договорено в Преспанското споразумение, което страните трябва да уважават и изпълняват.", добави Писонеро.

С последното се визира най-вече новият президент на страната Гордана Силяновска-Давкова. При полагането на клетвата през май, когато встъпваше в длъжност, тя каза само "Македония", а не международно признатото име на държавата Северна Македония.

Това поведение на Силяновска-Давкова предизвика гневна реакция от Гърция, изявления от страна на българския президент Радев и служебния премиер Главчев в дух, че Северна Македония трябва да спазва своите международни договорености и дори до призив от страна на САЩ Скопие да не провокира България и Гърция.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.