Учени откриха мъх, способен да оцелее на Марс. Супер устойчивият вид пустинен мъх е открит в Синдзян – западен регион на Китай. Той може да помогне за поддържането на възможни колонии на Марс, предаде Reuters.
Проучването е на Китайската академия на науките. Изследването на китайските учени е публикувано в изданието The Innovation.
Мъхът от вида Syntrichia Caninervis е бил подложен на условия, симулиращи тези на Марс. Китайските учени твърдят, че растението е в състояние да издържи на екстремна сухота, ниски температури и радиация.
Растението може да послужи като "основа за установяване и поддържане на екосистемата, като допринася за производството на кислород, улавянето на въглерод и плодородието на почвата", коментират учените. Може също да помогне за задвижването на атмосферните, геоложките и екологичните процеси, необходими за други висши растения и животни, като същевременно улеснява създаването на нови обитаеми среди, благоприятни за дългосрочно човешко заселване, става ясно от изследването.
Учените са открили още, че дори след като е загубил повече от 98% от съдържанието на клетъчна вода, мъхът е успял да възстанови фотосинтезата и физиологичната си активност в рамките на секунди след хидратация.
Когато е непокътнато, растението може също така да понася свръхниски температури. И да се регенерира, след като бъде съхранявано във фризер при минус 80 градуса по Целзий в продължение на пет години или в течен азот в продължение на един месец.
Мъхът се среща в Синдзян, Тибет, Калифорнийската пустиня, Близкия изток и полярните региони.
Надпреварата за Космоса подтикна Китай и Съединените щати да стартират планове за проучване през последните години.
Китайските мисии включват изстрелване на близка до Земята астероидна сонда Tianwen-2 следващата година и Tianwen-3 около 2030 г., за да донесат проби от Марс. Китай миналия месец извади проби от обратната страна на Луната.
В Съединените щати НАСА формулира 20-годишен план за Марс, търсейки отговори дали червената планета е обитаема за хората.
Изследователи откриха скреж на Марс (видео)