Красивата природа в района на Беляново предлага прекрасни условия на туризъм. Ако не сте запален колоездач на дълги разстояния, едва ли сте чували за Беляново. Селото е разположено на чупка на река Янтра на около 10 км преди вливането ѝ в Дунава и на 60 км югозападно от Русе и през него минава един от най-популярните международни маршрути – Евро Вело 6, както и №1 маршрутът на България Дунав Ултра. Въпреки това Беляново не е на радара на повечето пътешественици.
За Андрей Димитров и Явор Асенов от „Бяла звезда турс“ мястото има огромен потенциал и вече над 20 години те заедно разкриват неговите дадености за приключенци от България и чужбина. „Цел и мечта ни е да помогнем да се подобрят нещата в района“, споделят те.
Визията на двамата включва развитието на устойчив туризъм с уважение към природата, който допринася за местната икономика. За това разказва Фондация „Америка за България“.
Явор е родом от Русе и преди 34 години любовта му към водните приключения го подтиква да създаде един от първите клубове за алтернативен туризъм в страната – „Бяла звезда“. Десетилетие по-късно Андрей попада на организирано от клуба приключение с каяци в района на Янтра и Дунав и остава пленен. Преместването му от София в Русе не закъснява.
„След като се преместих, установих, че имам два часа повече на ден за мен. Тези два часа ми дават по-дълъг ден и много повече спокойствие“, споделя Андрей.
Преди осем години двамата решават да се отдадат изцяло на приключенията сред природата и от любителски клуб „Бяла звезда“ се превръща в поминък.
Запазена марка на Явор и Андрей са водните приключения.
Любими на посетителите са тридневните плавания с каяци през каньона на Янтра в неговия най-красив участък – от град Бяла до Дунава. Освен дсега с речни обитатели, пътешествениците се докосват и до скулптурния гений на природата, преминавайки покрай варовикови исполини с причудливи форми и през скални ниши като от филм за търсачи на пиратски съкровища.
България – световна велодестинация, каузата на един българин
Паралелите с киното не свършват дотук – да минеш по въжения мост над река Янтра до селото е досущ като преживяване от „Индиана Джоунс и храмът на обречените“ – „само че без крокодилите отдолу“, споделя Андрей. А с посещение на скалния манастир от XIII век в близост до селото ще се докоснете до енигматичния свят на исихастите – средновековните монаси отшелници, които търсели бягство от човешката суета и уединение сред природата. По поречието на Дунав те живеели в издълбани директно в скалите обители, което обяснява наличието на многобройни скални църкви в района.
Към края на август и началото на септември комарите са притихнали, времето е чудесно, речният пясък е ослепително чист. Това е идеалният момент да се впуснете в плаване по Дунав с Явор и Андрей, за да разберете защо местните говорят за „русенските Малдиви“ и „свищовската Полинезия“ – както и защо речните острови са живи и винаги имат с какво да ни изненадат.
Пътешествайте с Андрей и Явор с повишено внимание.
На посетителите често им допада толкова много, че се връщат година след година, а понякога и по няколко пъти на сезон.
Освен за колоездене, добрите пътища, липсата на трафик, хълмистият терен и красивата природа в района на Беляново са идеални и за пешеходни преходи. Семействата с деца особено се радват на срещите с таралежи, костенурки, прилепи и други горски обитатели.
За график със събития през цялата година, за да организирате посещение до Беляново или да зададете въпрос, посетете уебсайта на „Бяла звезда турс“.
В късометражния филм на журналистите Лора Крумова и Мария Йотова от поредицата MAD in BG се срещаме с Явор и Андрей, за да разберем защо софиянец и русенец избират сравнително непознато място в дунавската равнина за развитието на туризъм – и да се насладим на чудни гледки по поречието на Янтра.