Хиляди животни са в риск заради отказ на "Напоителни системи" да захранят водоем, разказват потърпевши животновъди в ефира на bTV. Земеделски производители пък се жалват, че получават недостатъчно вода за поливане на царевица.
Бисер Стамболов отглежда около 1500 овце. Държи под аренда микроязовир, който ползва за водопой. От два месеца водата е под санитарния минимум.
"Искам да спасим животните. Както и на колегите животните. Около 2000 животни имаме овце в селото и 80 крави“, казва той.
"Положението е бедствено. Без вода няма как да се осъществява животновъдство“, посочва д-р Георги Зафиров, ветеринарен лекар от село Дрангово.
Водоемът се пълни по тръба от "Напоителни системи". Животновъдът недоумява защо два месеца, въпреки наличието на вода в околните язовири, на него отказват да му доставят.
"В язовир Дондуково в момента има един милион кубика вода. Изравнител 5 е под язовир Дондуково. Той в момента е почти пълен и от него идва вода към моя язовир. Само отварят тръбичката и идва при мене“, коментира Бисер Стамболов, животновъд в село Дрангово.
Липсата на вода се оказва проблем и за зърнопроизводителите. Георги Цанев от съседното Отец Кирилово твърди, че е платил за поливане на блоковете с царевица, но че е получил много по-малко от договорената вода и растенията му загинали.
"Платили сме си. Пуснаха ни за 4-5 дена водата и я спряха... Поне парите да ни върнат. До ден-днешен няма. Царевицата изгоря", посочва Георги Цанев.
„В момента има много голям дефицит на вода. Предупредили са от "Напоителни системи" всички колеги, които поливат царевица и зеленчуци, да спрат поливките поради липса на вода“, коментира Людмил Работов, председател на УС на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив.
От "Напоителни системи" ни отговориха, че количеството във водоемите е намаляло и затова трябва да се ползва много прецизно.
"Язовир "Дондуково" към момента е завирен под 40% от общия си обем и от него се подава вода за напояване на земеделските култури. С критично ниски нива в област Пловдив са язовирите "Пясъчник" и "Домлян", за което земеделските стопани са информирани още в началото на поливния сезон. Водата от тях се подава съгласно предварително изготвен график“, се казва в тяхна позиция.
Фермери твърдят, че заради сушата ще бъдат принудени да унищожат насажденията си и да ги предадат за силаж.